Novinář Kmenta dále rozkrývá korupční průšvih z okolí knížete

16.08.2012 13:40 | Zprávy

Měl jsem pocit, že je to zlomený člověk, říká investigativní reportér Mladé fronty Dnes Jaroslav Kmenta o třiatřicetiletém bývalém řediteli odboru IT na Ministerstvu zahraničí Jakubu Klouzalovi.

Novinář Kmenta dále rozkrývá korupční průšvih z okolí knížete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„Chtěl upozornit na korupci a všechno se to obrátilo proti němu, nakonec byl sám potrestán,“ dodal pro ParlamentníListy.cz známý novinář. Příběh bývalého úředníka ministerstva, který se před dvěma lety dohodl s ministrem Karlem Schwarzenbergem na tom, že mu pomůže rozkrýt rozsáhlý korupční systém na jeho úřadě, popsal v článku Sloužil knížeti.

Pravda a láska nevyhrála

A není to příběh se šťastným koncem, v němž by zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí. Naopak. I když o roli „agenta“ Klouzala věděl jen omezený okruh lidí, jeden ministrův podřízený se podřekl a tajný informátor byl prozrazen, vystaven šikaně kolegů a dokonce i výhrůžkám podezřelých individuí na ulici. Když se v této těžké situaci obrátil na ministra, ten ho sice morálně podpořil, ale nic víc. Místo pomoci se od Schwarzenberga dozvěděl, že „blbý je, že se na ten případ nemohu pořádně soustředit. V téhle zemi je totiž takovej blázinec.“ A politickou situaci v Česku přirovnal k bordelu, ovšem s tím, že bordel je daleko lepší zařízení, než co tady máme. Nakonec ministr kývl i na zoufalý návrh Klouzala, že se obrátí na nějakou nevládní organizaci, třeba na protikorupční fond podnikatele Karla Janečka. I když totiž ministerstvo podalo čtyři trestní oznámení na machinace se zakázkami, policie je odložila.

Ani ministr prý nic nezmůže

Úředník, který chtěl zmapovat korupci na státním úřadě, pochopil, že ani ministr nemá sílu problém předražených zakázek řešit. Nakonec - v září 2011 - dostal Klouzal na Ministerstvu zahraničí výpověď, je bez práce a se zdravotními problémy skončil v péči lékařů. A jako na poslední instanci, když nikoho korupce a předražené zakázky ve státní správě nezajímaly, se obrátil na média. „Není vůbec v lehké situaci, komunikoval jsem s ním několik týdnů, protože jsem musel dát pozor na jeho zdravotní stav, takže to bylo poněkud náročné,“ popisuje reportér osud poctivého úředníka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Apelujeme na zajištění energetické bezpečnosti za konkurenceschopné ceny

11:27 Hospodářská komora: Apelujeme na zajištění energetické bezpečnosti za konkurenceschopné ceny

Hospodářská komora České republiky podporuje novou strategii Evropské unie na ukončení dovozu ruskýc…