Přestavba byla zahájena na podzim roku 2010 s finanční náročností v celkové výši 36 milionů korun. „Rekonstrukční práce byly rozloženy do tří let vzhledem k tomu, že město nemohlo jednorázově takovou sumu uvolnit,“ vysvětluje náměstek primátora Miloslav Šimák.
Návrh celkové obnovy Mikulášského náměstí zpracovaný týmem pod vedením architekta Karla Hanzlíka vychází z původní pravidelné dispozice náměstí. „Dává vyniknout významným budovám a přitom odpovídá současnému životnímu stylu,“ uvádí Hana Hrdličková, vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku. Na základní studii řešení rekonstrukce náměstí spolupracoval rovněž Václav Weinfurter, významný zahradní architekt, který se mimo jiné autorsky podílel na úpravách zahrad Pražského hradu. Svoji práci na Mikulášském náměstí však nemohl dokončit, protože předčasně zemřel.
Základní kostru prostoru tvoří dvojité lipové aleje, které lemují pěší komunikace. „Rozdělení plochy na průchozí a relaxační zajišťují živé plůtky z ptačího zobu. Ty jsou podpořeny drátěným systémem, aby především v prvních letech po založení nedocházelo k poškozování keřů pošlapáváním ´uspěchanými´ občany. Zároveň zamezují vstupu psů do prostoru, který lidé především v teplém počasí mohou využívat k relaxaci na trávníku obdobně jako v historickém jádru města,“ přibližuje Hana Hrdličková. Pro venčení psů mají sloužit travnaté pásy vně delších stran náměstí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: plzen.eu