Poslanci schválili záchranný fond na euro. Doktor je zděšen, kníže chválí

05.06.2012 22:11 | Zprávy

Sněmovna po řadě odkladů schválila budoucí vytvoření nového záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Poslanci schválili záchranný fond na euro. Doktor je zděšen, kníže chválí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Fond by měl za daných podmínek pomoci zemi platící eurem překlenout problémy s financováním, které by mohly ohrozit stabilitu eurozóny. Opozicí ovládaný Senát už vládní návrh, který doplňuje lisabonskou smlouvu, podpořil před půldruhým měsícem. K přijetí byla třeba ústavní většina zákonodárců.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) zdůraznil, že fond "přispěje k uklidnění situace na finančních trzích, což bude mít pozitivní dopad i na Českou republiku". Připomněl, že Česku před zavedení eura nevzniknou kvůli souhlasu s fondem žádné finanční závazky. Uvedl, že případné začlenění ČR do fondu by bylo předmětem samostatné smlouvy.



Nečas: Véčkaři, to je nesmysl

Proti souhlasu s fondem, který vznikne k 1. červenci, se postavili zástupci dříve vládních Věcí veřejných. Varovali, že by se přijetím Česko do budoucna zavázalo k mnohamiliardovým výdajům. Premiér Petr Nečas (ODS) to označil za "absolutní nesmysl". Souhlas sněmovny podle něj nyní znamená pouze vytvoření právního rámce pro existenci a fungování ESM. Námitky jsou podle premiéra založeny na stejné logice, jako kdyby schválením zákona o registrovaném partnerství se poslanci zavázali takovýto svazek uzavřít.

Smlouva na další dluhy

Mezi kritiky patřil i Michal Doktor (dříve ODS), podle něhož je fond v příkrém rozporu s principy obezřetného investování, neboť bude znamenat poskytování půjčky zemím, které splácejí staré dluhy vytvářením nových. "Evropský stabilizační mechanismus je smlouvou dluhů," řekl.

Mechanismus, na kterém se před rokem dohodla Evropská rada, má nahradit současný záchranný fond eurozóny (EFSF). Zemím platícím eurem, které se ocitnou v problémech, bude moci půjčit až 500 miliard eur (12,4 bilionu korun). Splátky půjček z ESM budou mít přednost před splátkami soukromým věřitelům. Vyšší prioritu budou mít jen splátky půjček od Mezinárodního měnového fondu. Výše příspěvku má záviset ze 75 procent na výši národního důchodu, ze 12,5 procenta na výši HDP a ze zbývajících 12,5 procenta na počtu obyvatel.

Pokud by ČR byla členem eurozóny, musela by během 12 let vložit do fondu 40 miliard korun. Ručit by musela okamžitě za půjčky ve výši 250 miliard korun; tato částka by se po 12 letech v eurozóně navýšila na 310 miliard korun. Nečas řekl, že podpoření fondu nijak ČR k zavedení eura nepřiblíží. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann, čtk

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

10:45 Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

„Je plzeňské pivo pro Němce odlišné oproti tomu pro Čechy?“ Právě tato otázka v posledních dnech roz…