Prezident: OSN má státy reprezentovat, ne jim vládnout

25.09.2010 22:51 | Zprávy
autor: čtk, nep

Organizace spojených národů podle českého prezidenta Václava Klause nepotřebuje nové úkoly. Její dosavadní zaměření je dostatečné. Reakcí na nedávnou ekonomickou krizi by nemělo být posilování mezinárodních institucí, včetně OSN, ale naopak jejich zeštíhlení, řekl dnes Klaus ve všeobecné rozpravě na 65. zasedání Valného shromáždění OSN. Jejím tématem je reforma role OSN v globálním vládnutí.

Prezident: OSN má státy reprezentovat, ne jim vládnout

Podle českého prezidenta ale úlohou organizace není usilovat o globální vládnutí, či v něm dokonce hrát ústřední roli. "Místo, aby se OSN stále více stávalo zdrojem finančních prostředků pro různé, často velmi sporné nevládní organizace, které se - bez jakékoliv povinnosti skládat účty a bez jakékoliv kontroly - snaží profitovat z aktivit OSN, mělo by OSN usilovat o to, aby bylo účinnou organizací reprezentující státy a jejich občany," řekl český prezident ve zhruba desetiminutovém vystoupení v angličtině. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

7:27 SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

Od čtvrtka 25. června 2026 od 10 hodin se otevře příjem žádostí o finanční podporu z programu Nová z…