Projekt eurozóny už dávno zkrachoval, tvrdí Klaus

22.04.2010 14:00 | Zprávy

Zemím, které byly ochotny vzdát se své vlastní měny, byl projekt eurozóny prezentován jako nesporný ekonomický přínos. „Nic takového, jak je naprosto evidentní, se ale nenastalo,“ tvrdí Václav Klaus v týdeníku Ekonom.

Projekt eurozóny už dávno zkrachoval, tvrdí Klaus

Prezidenta Václava Klause vyzval týdeník Ekonom, aby se vyjádřil j k tomu, kdy podle jeho mínění zkrachuje eurozóna. „Tuto výzvu rád přijímám, i když bych asi preferoval poněkud méně dramatický název, než ´Kdy zkrachuje eurozóna´," podotkl na úvod Klaus.

„I jako dlouhodobý kritik konceptu společné evropské měny necítím žádný důvod radovat se z toho, že je situace taková, že otázka tohoto typu vůbec může být - a navíc takto vyostřeně - formulována," zmínil dále prezident.

Ve své úvaze pak podotkl, že přece jenom říci, že projekt vytvoření společné evropské měny už dávno zkrachoval, je silné. „Jemněji řečeno - nepřinesl efekty, které od něho byly očekávány," vysvětlil.

Projekt měl být přínosem, ale není

„Zemím, které byly ochotny vzdát se své desetiletí či staletí existující vlastní měny, byl tento projekt prezentován jako nesporný ekonomický přínos. Byly publikovány rozsáhlé - bohužel tendenční a proto kvazivědecké - studie, které slibovaly, že společná evropská měna přispěje k urychlení ekonomického růstu a ke snížení inflace a které zdůrazňovaly zejména to, že budou členské země této měnové zóny - podstatně více než tomu bylo v minulosti - chráněny před jakýmikoli nepříjemnými vnějšími ekonomickými poruchami," pokračoval Klaus v článku. 

Zdůraznil ale, že nic takového nenastalo. Po vzniku eurozóny se ekonomický růst jejích členských zemí ve srovnání s předcházejícími dekádami ještě dále zpomalil a došlo k dalšímu zvětšení mezery mezi tempem ekonomického růstu těchto zemí a dalších významných ekonomických center světa jakými jsou USA, Čína a další země jihovýchodní Asie.

Došlo k nárůstu nerovnováh obchodních bilancí

Nedošlo podle jeho mínění ani k očekávanému sblížení míry inflace zemí eurozóny. Naopak došlo k nárůstu dlouhodobých nerovnováh obchodních bilancí, vydělily se země s převahou exportu nad importem a země s obchodním deficitem.

„Světová finanční a ekonomická krize všechny tyto problémy „pouze" vyhrotila a obnažila, nikoli způsobila," napsal dále Klaus.

Přese všechno si ale i tak myslí, že zrušení evropské měnové unie nehrozí. „Cena za její udržování však bude dále narůstat," zdůraznil. 

Nakonec dodal, že Česko určitě žádnou chybu neudělalo, když do eurozóny ještě nevstoupilo

Čtěte také:
Euro chceme v roce 2015, shodl se Paroubek s Hospodářskou komorou

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialův „úspěch“: EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. Tvrdě

10:15 Fialův „úspěch“: EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. Tvrdě

Velkým tématem eurovoleb byl bezesporu blížící se zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. A …