Spolu se stoupajícími životními náklady se tak ukazuje, že nadpoloviční většina lidí, a to více než šedesát procent, ze svých příjmů není schopna nic uspořit. Lidé si stěžují, že nemají z čeho podporovat děti či rodiče nebo nakupovat lepší potraviny. To ukázal již před několika týdny průzkum veřejného mínění agentury CVVM. Podobně přitom odpovídali již Češi vloni. Tehdy ale mělo na koníčky přece jen o čtyři procenta více domácností.
Související: Většina Čechů nemůže z platu nic našetřit
Průzkum CVVM, který ovšem nerozlišoval to, zda jde o lidi ekonomicky aktivní či nikoli, ukázal také to, že pro tři pětiny českých domácností je obtížné vyjít s výší příjmů. Necelá desetina z nich popsala situaci jako velmi složitou. Oproti tomu téměř dvě pětiny domácností nemají s hospodařením větší potíže. Do jaké míry se poměr změní v dalším roce, kdy se v životním standardu všech odrazí vládní reformy a zvýšené DPH, se zatím dá pouze odhadovat, stejně tak jako i to, zda by i v případě hospodářské recese, která hrozí, rostly nadále platy.
Čtěte také:
Každopádně letos na konci roku průměrná mzda v České republice meziročně vzrostla o 562 korun na 24 089 Kč. Zvýšila se tak o 2,4 procenta. Po odečtení vlivu inflace vzrostla tedy o 0,6 procenta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová