Když na Vratimovském odborném semináři, který nedávno pořádala KSČM ve Frýdku-Místku na téma „Reformy - vítězové poražení. A co s tím?", vyslovil europoslanec Miloslav Ransdorf myšlenku, že stávky nemusejí být plošné, ale zaměřené na citlivá místa pomalu odcházejícího režimu, nevzbudilo to takřka žádnou pozornost.
V rozhovoru pro sobotní Haló noviny svou úvahu, co myslel těmi citlivými místy, dále rozvinul. „Zkušenost posledních desetiletí ukazuje, že úplně stačí vyřadit z fungování energetiku, dopravu a komunikace. Není nutná plošná mobilizace všech pracujících," zmínil Ransdorf pro levicový deník konkrétní příklady.
Vedle vyřazení citlivých míst se osvědčuje i přísné dodržování předpisů
Europoslanec ještě dodal, že osvědčenou metodou je také stávka, spojená s přísným dodržováním předpisů. „Například ve Velké Británii se ukázalo, že toto stačí k tomu, aby se komunikační trhy zablokovaly. Variant těchto postupů je velmi mnoho a je pouze třeba shromažďovat a vyhodnocovat zkušenosti ze sociálních zápasů, které dnes ve světě probíhají," uvedl Ransdorf.
Za to se mu dostalo ostré reakce od místopředsedkyně vlády Karolíny Peake. „Jeho nápad, že stávky nemusí být plošné, ale "stačí vyřadit energetiku, dopravu a telekomunikace", ho možná intelektuálně řadí mezi komunistickou avantgardu Evropy, ale lidsky a charakterně mezi ty nejhorší, co náš kontinent za poslední staletí vytvořil," pustila se Peake do komunistického europoslance.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník