Pane řediteli, od nového roku čeká nezaměstnané řada změn - ostatně i úředníky na úřadech práce (ÚP). Máte pocit, že se vše stihne připravit včas, aby to mohlo začít fungovat od 1. ledna 2012?
V letošním roce prochází ÚP výraznou změnou. Vznikl jeden subjekt, ÚP ČR s krajskými pobočkami a kontaktními pracovišti. To se samozřejmě projevilo ve změně organizace práce, ale nemělo by se to dotknout kvality služeb poskytovaných uchazečům o zaměstnání. Asi ale narážíte na připravovaný přechod výplaty dávek hmotné nouze z obcí na ÚP. Zde bych chtěl zdůraznit, že již zhruba od poloviny letošního roku probíhá debata mezi obcemi a ÚP, na které se vyjasňují stanoviska obou stran na tuto záležitost. Toto vyjednávání považuji za důležitý prvek v přechodu výplaty dávek. V této souvislosti přejde na ÚP a to na základě dohody mezi MPSV a Svazem měst a obcí, 1500 - 1800 kvalifikovaných úředníků z obcí, tedy těch, kteří tuto činnost v současné době vykonávají. Ti doplní naše zaměstnance, kteří doposud vyplácejí SSP. Pro naše pracovníky a nejen pro ně připravujeme školení a vzdělávání tak, aby byli v dostatečném předstihu seznámeni se změnami zákonů a novými úkoly, které je očekávají. Jsem tedy přesvědčen, že ve spolupráci s obcemi , která 1.1. 2012 samozřejmě nekončí, ale bude se prohlubovat, vše stihneme.
Sledujeme téma NEZAMĚSTNANOST
Mám tím samozřejmě na mysli třeba i to, zda bude dostatek pracovních nástrojů pro lidi, kteří budou více než dva měsíce nezaměstnaní a měli by tedy pracovat v tzv. "veřejném zájmu". Jakým způsobem bude třeba zajištěna obnova těch pracovních nástrojů - když se některé zničí nebo ztratí...? Pokud se už i na takovéto detaily myslí...
Zde narážíte na veřejnou službu. Veřejná služba je nástrojem, který je aplikován i v současné době, byť ji zajišťují obce. I v této oblasti probíhají v současné době pracovní jednání, jak v rámci ÚP tak s obcemi, jak nejlépe veřejnou službu zajišťovat a to včetně takových detailů, které ve své otázce naznačujete.
Prý se teprve připravuje taktika či strategie toho, jakým způsobem a jaké skupiny dlouhodobě nezaměstnaných by měly povinnost se hlásit několikrát za týden na Czechpointech. Máte možnost se k tomu nějak vyjádřit, připomínkovat to? Víte například od úředníků, co to zpracovávají na MPSV, jak daleko tento manuál vůbec je?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová