Stát vybírá letos na DPH víc než loni, od firem méně

21.11.2011 6:13

Finanční úřady do poloviny října vybraly na dani z přidané hodnoty (DPH) přes 242 miliard korun, zatímco loni za stejné období to bylo necelých 226 miliard korun. Naopak méně finanční úřady získaly zatím na dani z příjmu právnických osob, a to 94,2 miliardy korun proti loňským téměř 100 miliardám. Vyplývá to z aktuálních dat České daňové správy. DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů.

Stát vybírá letos na DPH víc než loni, od firem méně

Podle zákona o rozpočtovém určení daní se rozděluje krajům 8,92 procenta a obcím 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu sdílených daní. Těmi jsou daň z přidané hodnoty (DPH), daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků, daň z příjmů fyzických osob vybíraná srážkou podle zvláštní sazby, daň z příjmů fyzických osob a daň z příjmů právnických osob. Daň z nemovitosti je stoprocentním příjmem obce.

Firmy zaplatily o čtyři miliardy méně

Základem pro výpočet nároku obce nebo kraje je 100 procent celostátního hrubého výnosu. Výjimkou je daň z příjmu fyzických osob z podnikání, kde je základem 60 procent z celkového výnosu. U daně z příjmů právnických osob je základ snížen o daň, kdy je poplatníkem sama obec nebo kraj.

Samotný státní rozpočet získal na DPH podle údajů ministerstva financí ke konci října 169,6 miliardy korun, meziročně o 2,3 miliardy více. Z daně z příjmu právnických osob činily příjmy státního rozpočtu ke konci října 65,5 miliardy korun, meziročně o 4,1 miliardy méně.

Daň z přidané hodnoty by se měla postupně sjednotit na 17,5 procenta, a to od roku 2013. Již od příštího roky stoupne snížená sazba DPH z deseti na 14 procent. Nyní jsou sazby DPH deset a 20 procent. Kvůli růstu dolní sazby DPH mohou příští rok zdražit některé potraviny, léky, městská hromadná doprava, teplo, ubytování, zdravotní a sociální péče či vstupné na kulturní akce. Od roku 2013 naopak už nebudou 20procentní ale pouze 17,5procentní sazbou zatíženy například ceny aut, oblečení či elektřiny.

Související:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostuda. 100% zisk. „Hodný“ Penny Market a spol. Odhaleno

12:24 Ostuda. 100% zisk. „Hodný“ Penny Market a spol. Odhaleno

Akční slevy v desítkách procent, hájí své ceny český Penny Market. A zástupci obchodníků dodávají: V…