Švýcaři v kauze MUS obžalovali i náměstka ministra Zemanovy vlády

15.11.2012 14:57 | Zprávy

Server Česká pozice popsal vyvádění finančních prostředků v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). V letech 1996 až 1998 totiž podle švýcarské prokuratury zpronevěřili tehdejší manažeři MUS 110 milionů franků z firemní pokladny a za ně nakoupili akcie MUS (49,98 procenta). Do těchto transakcí má být zapojený i bývalý náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Robert Sýkora.

Švýcaři v kauze MUS obžalovali i náměstka ministra Zemanovy vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

V letech 1996 až 1998 údajně zpronevěřili manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) až 110 milionů franků z firemní pokladny. Ty pak putovaly ve formě údajného kreditu na účelově založenou společnost a posléze jimi byly koupeny akcie MUS (49,98 procenta). Akcie i peníze poté putovaly do dalších účelově založených společností.

Manažeři později vyvedli dalších 233 milionů franků z MUS, které rovněž putovaly na konta podivně založených společností. Část peněz údajně využili k nákupu 46,29 procenta akcií MUS vlastněných státem. Dohromady tak skupinka vlastnila už přes 97 procent společnosti MUS. „Akcie putují přes několik společností do dceřinné firmy amerického investora v kantonu Zug," připomíná server Česká pozice.

Podle obžaloby měla skupina českých průmyslníků dohromady ukořistit z MUS až 1,2 miliardy franků (víc než 25 miliard korun). K tomu, aby průmyslníci mohli získat akcie MUS, ale prý podpláceli různé úředníky a vlivné osoby: „Korupce se dle obžaloby dopustili Jiří Diviš, Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Petr Kraus, Pavel Musela a Robert Sýkora,“ uvádí Česká pozice, která se opírá o obžalovací spis ze Švýcarska.

Ve hře je podle spisu komplexní síť desítek firem, která se rozpíná od Lichtenštejnska přes Gibraltar až po Panenské ostrovy. Mezi nimi mělo docházet k přeposílání peněz. Tyto transakce pak švýcarská prokuratura rozplétala údajně až šest let. Nakonec se jí podařilo celou věc dovést až do fáze obžaloby.

Náměstka dělal Grégrovi

Jednou z hlavních postav kolem podezřelých transakcí má být tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora. Ten byl náměstkem v době, kdy ministerstvo vedl Miroslav Grégr, jenž působil ve vládě Miloše Zemana. Sýkora prý kdysi obdržel 85 tisíc dolarů, tedy téměř tři miliony korun, od zbrojaře a lobbisty Pavla Musely. Ten je ale nyní po tragické nehodě, kdy spadl z posedu, na vozíčku a nesvéprávný. Peníze měl dostat Sýkora jako provizi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…