U komunistů je dusno. Napadený Filip: Extremismus ve straně nemá místo

14.01.2012 15:33 | Zprávy

Někteří komunisté v Praze kritizují předsedu strany Vojtěcha Filipa za to, že se strana pod jeho vedením odklání od revolučních ideálů a přechází na půdu smířlivého parlamentarismu. Alespoň tak to tvrdí jedna ze základních organizací na Praze 1. Předseda Vojtěch Filip to naprosto odmítá a tvrdí, že není oportunista, ale dialektik a žije v reálném světě. Pro stalinistické tendence podle něj není ve straně místo.

U komunistů je dusno. Napadený Filip: Extremismus ve straně nemá místo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

V čele stalinisticky smýšlejícího tvrdého jádra KSČM v Praze stojí hlasitá komunistka Marta Semelová, která nedávno upoutala pozornost například tím, že jen pár dní po smrti prezidenta Václava Havla tvrdě spočetla jeho údajné hříchy proti společnosti. Navíc se proslavila oslavnou řečí o komunistických pohraničnících, kterou pronesla na půdě sněmovny.

Za tím nebude Semelová, odhaduje Ransdorf

Europoslanec Miloslav Ransdorf však pochybuje, že za podobným vyhlášením stála právě poslankyně Semelová. „Podívejte, já si myslím, že poslankyně Semelová pochopila, že v jejím případě je lepší spíš mlčet, než se příliš ozývat. A v poslední době bych řekl, že to docela dodržuje. Jinak předseda Vojtěch Filip rozhodně není revizionista, je pragmatik. Já si nemyslím, že podobné bláboly zveřejněné někde na webu, by mohly nějak výrazně poškodit komunistickou stranu. Upřímně řečeno, nějaká základní organizace v Praze 1 je naprosto bezvýznamná. Mimochodem mě určité skupiny ve straně také mnohokrát napadly,“ zhodnotil pro ParlamentníListy.cz pamflet Ransdorf.

„Revoluční charakter strany a její marxisticko-leninská podstata jsou nahrazovány maloměšťáckým smířlivectvím, parlamentarismem a oportunismem,“ tvrdí kovaní rudí. Není to přitom poprvé, co se stalinisticky orientované křídlo strany pokouší o návrat k „původním ideálům.“ Už v minulosti volali po tom, že je třeba zhodnotit příčiny, které v roce 1989 vedly ke kontrarevoluci a stejně tak je třeba kriticky zhodnotit polistopadový návrat ke kapitalismu. Předseda Filip se pak podle stalinistů dopustil toho nejtěžšího hříchu, totiž revizionismu, když k projednání prosadil vlastní materiál, jenž se odlišoval od toho, který schválila celorepubliková komise strany. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Urban

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Čtyřprocentní nárůst spotřeby vlivem klimatizací

14:01 ČEZ: Čtyřprocentní nárůst spotřeby vlivem klimatizací

Číslo týdne