Úder miliardáři Bakalovi: Sebral prý lidem byty a z výtěžku staví Havlovi knihovnu

23.07.2012 12:10 | Zprávy

Zcela protichůdné názory mají na miliardáře Zdeňka Bakalu v hlavním městě a na Ostravsku. V Praze si získává obdiv mecenášstvím především v kulturní sféře. Publicista a dramaturg Jan Štern však při vyslovení jeho jména nevidí knihovnu Václava Havla, ale čtyřicet tisíc hornických rodin, co přišly o byt.

Úder miliardáři Bakalovi: Sebral prý lidem byty a z výtěžku staví Havlovi knihovnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Jeden z nejbohatších Čechů miliardář Zdeněk Bakala si s chutí může zajít do Centra umění DOX v pražských Holešovicích, kde ještě loni v říjnu uspořádal a zaplatil exprezidentu Václavu Havlovi narozeninový večírek. Uhlobaron je totiž pro místo podobající se pařížskému Centre Pompidou nebo newyorské MoMa s ročním desetimilionovým příspěvkem hlavním mecenášem.

„Angažuje se ve věcech, které mi jsou sympatické. Když přijde, není to tak, že přišel velký Bakala a velký prachy. Je to civilní, lidský,“ pochvaloval si pro MF Dnes šéf a zakladatel DOX Leoš Válka hlavního sponzora Centra umění. A Bakala nezůstává jen u této podpory, dohromady se jeho štědrost vůči různým neziskovým aktivitám dá vyčíslit na osmdesát milionů korun ročně.

V Americe si vykupovali svědomí a prahli po vyšších společenských vrstvách

Ředitel jeho neziskových aktivit Tomáš Klvaňa odmítá, že by šlo od miliardáře o kalkul nebo vylepšování image. „Pan Bakala má takové to americké myšlení, kdy si říká: Měl jsem štěstí a úspěch, vydělal jsem hodně peněz. Teď to musím společnosti nějakým způsobem vrátit,“ popsal možné Bakalovy pohnutky Klvaňa.„V Americe to tak bylo. Lidé, kteří rychle zbohatli v 19. století nebo ještě dřív, tak si dobročinností pod tlakem reverendů, protože byli věřící a oni do nich stále hučeli, vykupovali svědomí, ale zároveň se tím chtěli dostat do jiných společenských vrstev, nabalit na sebe vzdělané lidi, umělce, filosofy a tak dále. Z těch gründerů se chtěli dostat do jiné společenské třídy,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz publicista Karel Hvížďala, autor Dálkového výslechu s Václavem Havlem.

Bakalovi hosté a Havlovi přátelé si neměli co říct

Podle něj je to zřejmě i u Zdeňka Bakaly. „Krásně to bylo vidět na oslavě pětasedmdesátých narozenin exprezidenta Havla, kde byly dvě společnosti. Na jedné straně Bakalovi podnikatelé a manažeři, na druhé přátelé Václava Havla. Byli jiní vším. Oblečením, vizáží i tématy života. Proto si nemohli s těmi druhými něco říct,“ vzpomíná Hvížďala na loňskou oslavu pořádanou Bakalou v Centru umění DOX.

Chválou na Bakalovu dobročinnost nešetří ekonomický novinář Jan Macháček, jenž pracuje pro týdeník Respekt a Hospodářské noviny, tedy média vlastněná právě Bakalou. „Mecenášství je zjevně neodmyslitelnou součástí Bakalova přístupu k životu. Pokud je oceňován, pak je to proto, že má jako jeden z mála bohatých Čechů elitní vzdělání a obrovský přehled o světě,“ vyjádřil se obdivně Macháček pro MF Dnes.

I Bakalova spotřeba má své hranice, a tak hledá téma života

O boháčových kriticích míní, že množství jeho dobrých skutků se nezamlouvá nepřejícné a zahořklé české společnosti. Také miliardářova manželka Michaela Maláčová, vítězka Miss Československa 1991, si myslí, že u nás majetné lidi rádi nemáme a závidíme jim. „Avšak působení Zdeňka v Česku je jednoznačně pozitivní pro tuto zemi již od počátku devadesátých let,“ uvedla Maláčová.

Publicista Karel Hvížďala to bere tak, že to Bakala odkoukal v Americe, kde hodně dlouho žil, a teď to přenáší do Čech. „Ono je to taky přirozené. Co s těmi penězi? Člověk, i když chce jezdit ferrarim, jako jezdí on, tak když má miliardy, tak ta spotřeba má nějaké hranice. Pak musí hledat nějaké téma života, aby po něm něco zůstalo,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz Hvížďala.

Zaorálkovo hodnocení je podle nájemníků pro Bakalu nejtrefnější

Jinak než v hlavním městě a u adresátů Bakalovy dobročinnosti je uhlobaron vnímán na severní Moravě a Slezsku. „O Bakalovi jsem už mluvil s tolika lidmi a vyslechl tolik zloby, že mi to všechno splynulo v jedno slovo. Gauner, je to gauner, však mu to už Zaorálek řekl,“ připomněl  předseda Občanského sdružení Byty OKD Roman Macháček pro MF Dnes, jak se na miliardářovu adresu vyjádřil místopředseda sociálních demokratů.

V době, kdy se lidé dozvěděli, že byty, v nichž žijí, kupuje Bakala a plánuje jim je prodat, investovali do svého budoucího bydlení nemalé částky. O možnost si je odkoupit už ale léta usilují marně. „Bakala to slíbil a neuvědomuje si, že v našem kraji více než jinde platí, že kdo něco slíbí, pak to nedodrží a vykrucuje se, ten to tady má hodně špatné. A Bakala se vykrucuje hanebně a ničemně,“ dodal Roman Macháček.

Líbivou charitu platí ze svých nájmů

Bakala a byty OKD zůstávají v regionu podle ostravské politoložky Jiřiny Pavlíkové výbušným politickým tématem. „Když se na Bakalovy mecenášské aktivity zeptáte místních, například nájemníků, tak vám řeknou jedno: Vždyť tu charitu platíme ze svých nájmů,“ prozrazuje Pavlíková, jaké je mínění o miliardářově dobročinnosti mezi lidmi žijícími v bytech původně patřících OKD.

„Jednoznačně s těmi hornickými byty je to svinstvo a slušný člověk se musí otřást. Pokud tyhle bohulibé aktivity zaplatili horníci, tak bych takovou ´dobročinnost´ ani nekomentoval. Někde  peníze na to vzal, aby mohl být takový mecenáš. Jestli to stálo ty horníky, kterým měl byty prodat za účetní hodnotu a nic takového se nestalo, tak potom jakou hodnotu jeho mecenášské aktivity mají?“ podivuje se pro ParlamentníListy.cz publicista a dramaturg Jan Štern.

Nelze sčítat dobro a zlo, mecenášstvím se nevykoupí

Ačkoli byl začátkem 90. let poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum a byl řazen do okruhu tzv. pravdoláskařů, z nichž mnozí nedají na Bakalu kvůli jeho mecenášství dopustit, je on sám vůči miliardáři nesmlouvavý. „Nelze sčítat dobro a zlo. Jsou položky, které se neruší. Když se řekne Bakala, tak já nevidím knihovnu Václava Havla, ale čtyřicet tisíc hornických rodin, co přišly o byt,“ konstatuje Jan Štern.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Veřejná konzultace k navrhovaným změnám v oblasti spojování soutěžitelů

20:48 ÚOHS: Veřejná konzultace k navrhovaným změnám v oblasti spojování soutěžitelů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahajuje veřejnou konzultaci k možné revizi pravidel pro povolo…