Vyčpělý hrdina, který touží po pomstě? Historik vyhodnocuje, zda je radikální Srb ještě nějakou hrozbou

15.02.2015 14:03 | Zprávy

Zločinec nebo hrdina, jemuž Západ ukradl část života? Jak je dnes vnímán srbský nacionalistický politik Vojislav Šešelj, který byl po úctyhodných téměř dvanácti letech dočasně propuštěn z haagské soudní vazby mezinárodního tribunálu, hodnotí pro ParlamentníListy.cz historik Jan Pelikán. Zamýšlí se nad tím, zda v kontextu moderních dějin a politického vývoje na území bývalé Jugoslávie je provokatér Šešelj ještě nějakou hrozbou.

Vyčpělý hrdina, který touží po pomstě? Historik vyhodnocuje, zda je radikální Srb ještě nějakou hrozbou
Foto: František Postupa
Popisek: Vojislav Šešelj během rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz

Někdejší srbský poslanec a místopředseda vlády za dob Slobodana Miloševiće se do novodobých dějin pohledem akademiků nezapsal příliš pozitivní charakteristikou, byť před trestním tribunálem, který v nizozemském Haagu soudí zločince bývalé Jugoslávie, dosud nepadl rozsudek.

Podle historika Jana Pelikána z Filozofické fakulty Karlovy Univerzity byl bosenský Srb Šešelj v 90. letech minulého století představitelem militantního křídla srbských šovinistů. Otevřeně vyzýval k nenávisti vůči Chorvatům a bosenským muslimům a tedy i kosovským Albáncům. "Ovšem nikdy neměl exekutivní pravomoc k tomu, aby organizoval genocidu či etnické čistky jak v Srbsku, tak v oblastech, kde probíhala občanská válka v rozpadající se Jugoslávii. Nicméně po změně režimu, kdy Srbsko začalo d roku 2001 vydávat své občany k mezinárodnímu soudu v Haagu, byla proti němu vznesena obžaloba za nabádání k etnické nenávisti a k etnickým čistkám na území Srbska,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz, jak osobně vnímá zakladatele a předsedu Srbské radikální strany (SRS), který byl koncem uplynulého roku dočasně propuštěn do své vlasti.

V Haagu byl Šešelj držen od února 2003 poté, co po vznesení obvinění sám do Nizozemí dobrovolně přiletěl dokázat svou nevinu. Tehdy uvedl, že tam letí zničit tribunál, který je podle něj americkou zbraní mířící proti Srbům, a že se vrátí jako vítěz. "Je pravda, že po vznesení obžaloby sám, byť byl poslancem srbského parlamentu, se dobrovolně vydal do Haagu, kde však jeho proces trval od roku 2003 až dodnes, tedy byl víc jak 11 let v soudní vazbě, aniž by byl odsouzen za nějaký trestný čin,“ potvrzuje Jan Pelikán s tím, že ovšem sám Šešelj se nebránil "naschválům": "On je člověk, který si libuje ve skandálech a provokacích a v tomto kontextu také mnohokrát narušoval průběh soudního řízení proti sobě.“

Například v roce 2006 se hladovkou ohradil proti tomu, že mu je "vnucen" obhájce, byť je sám právník. Rovněž na protest vysadil léky. Nebyly mu totiž původně povoleny návštěvy manželky a jeho čtyř synů, dostal limit 800 slov na své stížnosti a podobně. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lucie Bartoš

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Dukovany připravují zásadní modernizaci strojoven

16:26 ČEZ: Dukovany připravují zásadní modernizaci strojoven

Jaderná elektrárna Dukovany spouští klíčový plán modernizace strojoven. Cílem je zajistit jejich nej…