„Senát má být pojistkou demokracie, senátoři proto mají právo zeptat se, jestli je v souladu s Ústavou, aby bylo tak velké skupině lidí odepřeno právo na spravedlivý proces,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz senátorka.
Hlásí se další a další senátoři
Alena Dernerová potvrdila, že se každým dnem hlásí další senátoři, kteří jsou podání k Ústavnímu soudu ochotni podpořit. „Každý den se někdo hlásí, přesné číslo nevím, už to ani nepočítám. Plné moci pro zastupování u Ústavního soudu mi budou posílat poštou,“ řekla Dernerová. Obrátila se na advokátku Hanu Marvanovou, která spolu s advokátem Milanem Hulíkem a týmem právníků bude podání připravovat. „Nejdříve jsem byla skeptická, jestli by něco takového vůbec šlo, ale potom jsme s dalšími právníky dospěli k závěru, že zastavení trestního stíhání lze napadnout u Ústavního soudu, protože v takovém rozsahu by mohlo být protiústavní,“ dodala advokátka.
Šance poškozených domoci se náhrady škody bude zkrácena téměř na nulu
„Domníváme se, že článek II amnestie o zastavení trestního stíhání kauz delších než osm let, u nichž viníkům hrozí maximálně deset let vězení, je protiústavní, protože je tím upřena možnost dalším účastníkům trestního řízení, aby bylo rozhodnuto o uplatňování náhrady škody,“ objasnila Hana Marvanová. Podle ní totiž nebude po zastavení trestního stíhání možné prokázat, že jim pachatel způsobil škodu. „Taková šance bude zkrácena až téměř na nulu, amnestie tak negativně zasáhla do práv velké skupiny občanů,“ upozornila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová