„K podání ústavní stížnosti nás vede obava, že Česká republika může v důsledku přijatého zákona čelit velkému počtu arbitráží a neodhadnutelným finančním náhradám," uvedl minulý týden ke stížnosti Čunek. Pokud by podle něj Ústavní soud stížnost odmítl, byl by to významný argument pro případné arbitráže. Opačný verdikt by pak zabránil tomu, aby stát platil za chybu zákonodárců.
Změny v regulaci fotovoltaiky navrhla vláda s cílem zabránit masivnímu zdražení elektřiny kvůli boomu solárních elektráren. Bez přijetí novely by podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) domácnosti a firmy zaplatily o 11,7 miliardy korun za rok více. Právě tuto sumu novela umožnila získat vládě na uhrazení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů.
Novela zdaňuje na příští tři roky elektřinu ze slunečních elektráren, které byly uvedeny do provozu loni a předloni. Stížnost poukazuje na tři problémová ustanovení, která se týkají odvodů, povolenek a zrušení daňových prázdnin.
Jako soudkyně zpravodajka, která bude mít na starosti přípravu nálezu, se zdaněním fotovoltaiky bude zabývat Ivana Janů. Pro ČTK to uvedla mluvčí soudu Jana Pelcová. Soud bude podle Pelcové věnovat návrhu senátorů velkou pozornost. Je si prý vědom možných finančních dopadů.
Čtěte:
- Ouzký (ODS): Pochvalme ERÚ za přesný odhad fotovoltaiky u nás
- Strunz (SSO): Čínská fotovoltaika, další čínský PR majstrštyk
- Senátoři nechtěli do zákona o zdanění fotovoltaiky zasahovat
- Solární elektrárny mohou omezovat své sousedy
- Stovky investorů příští rok prodělají na solárních elektrárnách
- Senátoři nechtěli do zákona o zdanění fotovoltaiky zasahovat
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb