„100 000 mrtvých vojáků Ukrajiny.“ Šéfka EK povídala, pak se mazalo. Ale jsou tu náznaky...

30.11.2022 20:00

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při dnešním oznámení ohledně „budoucího soudu pro ruské válečné zločiny“ také zmínila, že ruskou invazí „bylo zabito více než 100 tisíc ukrajinských vojáků“. Její prohlášení bylo o chvíli později smazáno a opětovně zveřejněno bez této cifry. Leyenová zřejmě čerpala informace z amerických zdrojů, kde počet zabitých Ukrajinců zazněl poprvé.

„100 000 mrtvých vojáků Ukrajiny.“ Šéfka EK povídala, pak se mazalo. Ale jsou tu náznaky...
Foto: Repro Twitter
Popisek: Výrok Ursuly von der Leyenové o ukrajinských ztrátách

Leyenová ve středu oznámila, že Evropská komise navrhuje zabavit majetek, který země Evropské unie zmrazily Rusku v reakci na invazi na Ukrajinu. Konfiskované jmění by podle Leynové mělo sloužit pro náhradu válečných škod a poválečnou obnovu Ukrajiny. „Rusko a jeho oligarchové musí odškodnit Ukrajinu za škody a pokrýt náklady na obnovu země. A my máme prostředky, jak přimět Rusko platit,“ prohlásila von der Leyenová.

EU podle ní v rámci bezprecedentních sankcí zablokovala 300 miliard eur (zhruba 7,3 bilionu korun) z rezerv ruské centrální banky a zmrazila 19 miliard eur z majetku ruských oligarchů.

Ve svém prohlášení hovořila o tom, jaké utrpení způsobila od začátku rozsáhlá ruská invaze, při níž ve válce „zemřelo odhadem přes 100 tisíc ukrajinských vojáků“. Později však administrativa Evropské komise tuto cifru z prohlášení Leyenové odstranila.

Toho, že zveřejnila „nepřesné informace“, které musely být později vymazány, si všimla i ukrajinská média. Na Leyenové prohlášení upozornila například ukrajinská agentura Nexta se slovy, že ztráty Ukrajiny 100 tisíc vojáků jsou odhady Evropské komise.

Vzhledem k množícím se upozorněním na tento neověřený údaj, který z úst Leyenové zazněl, ale byl po chvíli z videa vystřižen a byla zveřejněna verze prohlášení již bez něj, přišlo ze sekretariátu EK vysvětlení, proč se tak stalo. „Děkujeme těm, kteří upozornili na nepřesnost údajů v předchozí verzi tohoto videa. Použitý odhad z externích zdrojů se měl týkat obětí, tj. zabitých i zraněných, a měl ukázat brutalitu Ruska,“ sdělila zástupkyně hlavního mluvčího a ředitelka pro politickou komunikaci Evropské komise.

Kyjevské ozbrojené síly její tvrzení přimělo k prohlášení, že počet mrtvých „podléhá omezením na zveřejnění“. List The Kyiv Independent zveřejnil  reakci vedoucího tiskové služby ukrajinských ozbrojených sil: „Tento údaj nemůžeme potvrdit, zdůrazňujeme, že ztráty ukrajinské armády jsou oficiální informací a podléhají omezením na zveřejnění,“ uvedl pro ukrajinský deník Pravda Bohdan Senyk, že Ukrajina zachovává operační tajemství ohledně údajů o počtu obětí.

Ukrajinské představitele rozzlobily také výroky šéfa amerického sboru náčelníků štábů o „okně pro rozhovory“, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí. Vysocí američtí představitelé konkrétně svým protějškům na Ukrajině sdělují, že očekávaná zimní přestávka v bojích neznamená, že by k rozhovorům mělo dojít v nejbližší době. Místo toho tlumočí, že Washington bude i nadále vojensky podporovat Kyjev při zahájení další fáze postupu na bojišti, zmiňují ukrajinští a američtí představitelé obeznámení s těmito kontakty, což uvádí server Politico.

„Proč nezačít mluvit o (mírových rozhovorech) dříve, než vrhnete do propasti dalších 100 000 životů?“ upozorňuje jeden z nejmenovaných amerických zdrojů.

Odhady mrtvých vojáků Ukrajiny zmíněné Leyenovou původně zazněly právě z amerického zdroje. A sice od nejvýše postaveného amerického generála. „Počítá se s více než 100 000 zabitými a zraněnými ruskými vojáky,“ řekl předseda sboru náčelníků štábů USA Mark Milley a dodal, že „ztráty na ukrajinské straně budou podobné“.

Estonský ministr obrany Hanno Pevkur se podle svých slov nedomnívá, že by Rusko bylo kriticky oslabeno, a to ani po devíti měsících války na Ukrajině. „Musíme být upřímní a jasní: ruské námořnictvo a letectvo jsou víceméně stejně velké jako před válkou,“ řekl Pevkur během návštěvy Berlína. A doplnil, že ruské pozemní vojsko ztráty má, ale doplní je spíše dříve než později, a to na úroveň stejnou nebo možná ještě vyšší.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

18:47 Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

Andrej Babiš si začal užívat svůj „politický detox“. A podle slov internetové glosátorky, kterou na …