„Bylo to úplně jiné.“ Hladík v ČT chválil Pavla, je prý nejblíže Havlovi

10.03.2023 20:50 | On-line

„My jdeme cestou dekarbonizace. My jdeme cestou obnovitelných zdrojů, cestou jádra. Uhlí nedává smysl do budoucna spalovat,“ shrnul v Interview ČT24 nově jmenovaný ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. Oproti jednání s předchozím prezidentem Milošem Zemanem bylo to dnešní s novým prezidentem Petrem Pavlem dle něj „úplně jiné“. Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus prý resortem akorát „opovrhovali“. Za „úžasný vhled“ Hladík ocenil i šéfa své strany Mariana Jurečku.

„Bylo to úplně jiné.“ Hladík v ČT chválil Pavla, je prý nejblíže Havlovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26230 lidí
Prezident Petr Pavel dnes – den poté, co se ujal funkce hlavy státu – jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí, kterého bývalý prezident Miloš Zeman předtím odmítal jmenovat. A od listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), tak byl řízením MŽP pověřen ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Hladík, jenž byl v posledních dvou měsících náměstkem ministra životního prostředí a měl tak možnost se dopředu se svým úřadem důkladně seznámit, v Interview ČT24 shrnul, že je pro něj nynější oficiální jmenování do ministerské pozice odlišné zejména z pohledu odpovědnosti za úřad. „Kdybyste něco pokazil, tak by to ještě do včerejška odnesl pan Jurečka… Rozumím tomu?“ poznačil k tomu moderátor Daniel Takáč, což Hladík následně i připustil, ale dodal, že se na chodu ministerstva již také podílel.

„Ten tým na Ministerstvu životního prostředí je úžasný. Je plný velmi kompetentních lidí. Lidí, kteří mají hlubokou znalost, zkušenost. Projevilo se to vlastně i v tom vyjednávání v rámci českého předsednictví a v tom, kolik důležitých dokumentů Česká republika právě v oblasti životního prostředí a změny klimatu dokázala prosadit,“ ocenil nový ministr svůj tým na ministerstvu v Interview ČT24.

Chválu pronesl i směrem k šéfovi své strany. „Vicepremiér Jurečka má velmi hluboký a úžasný vhled do Ministerstva životního prostředí,“ hodnotil Hladík.

Prezident Pavel Hladíkovi dnes podle jeho slov zdůrazňoval zejména oblast strukturálně postižených regionů a možnosti pomoci těmto regionům. Oproti setkání s Milošem Zemanem prý to dnešní bylo „úplně jiné“ a Pavel se Hladíka, jak řekl, ptal i na odlišné oblasti jeho resortu, přičemž prý zabíhal i do detailů.

„Konečně máme prezidenta, který životním prostředím neopovrhuje, naopak ho preferuje,“ pravil čerstvý ministr a začal Pavla srovnávat nejen se Zemanem, ale i s někdejším prezidentem Václavem Klausem. „Tam bych řekl, že opravdu životním prostředím opovrhovali,“ padlo od Hladíka, jenž si myslí, že Pavel je ve svém pohledu na MŽP nejblíže názoru prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, který tvrdil, že by bylo nejideálnější, aby se o životní prostředí staral každý z resortů, načež by MŽP ani nemuselo existovat.

Kolem Hladíka panovaly otázky ohledně jeho možného zapojení v kauze přidělování městských bytů, kvůli níž v Brně zasahovala policie i v jeho kanceláři, z ničeho jej však neobvinila. „Já mám naprosto čisté svědomí. Nikdy jsem neporušil zákony České republiky,“ je si svou nevinou Hladík jist. „O žádnou kauzu prostě nejde. Nevím, jestli to bylo účelové…“ pronesl Hladík též s poukazem na to, že u něj policie zasahovala poté, co se začalo hovořit o jeho jmenování. Podle něj se dá takto „zničit každý člověk“ a spolustraníci s jeho konáním prý problém nemají.

Svůj postoj setrvat v kandidatuře na ministerský post si prý utvrdil po setkání s bývalým prezidentem Zemanem. „Tady nešlo o Petra Hladíka a o budoucnost životního prostředí, tady šlo možná o něco jiného,“ myslí si o Zemanově váhání.

O postižených regionech, které zmiňoval i prezident Petr Pavel, Hladík v souvislosti s těžbou uhlí pronesl, že „to je na konci“. „My jdeme cestou dekarbonizace. My jdeme cestou obnovitelných zdrojů, cestou jádra. Uhlí nedává smysl do budoucna spalovat,“ zmínil nový ministr. Do budoucna prý počítá v našem energetickém mixu s kombinací jádra, obnovitelných zdrojů, ale i plynu. „Plyn není sprosté slovo. Plyn je dočasné palivo,“ připustil Hladík, že bude nutné vedle obnovitelných zdrojů a jádra počítat v nejbližší budoucnosti i s tímto třetím zdrojem energie.

reklama

autor: rak

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tvl tak , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 10.03.2023 21:56:16
ten má dost,,Za éry Venci flašky mu bylo 8-10,, Zázračný dítě už tenkrát chápal co se děje,,Potvrzení že co cernoprdelnik to prospěchář,,

|  9 |  0

Další články z rubriky

Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

13:52 Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí se konala tradiční poutní mše, kterou vrcholí Národní svato…