„Mám zaprášené plíce, problémy s rukama, je mi 54 let.“ Takto zle jsou na tom zničení horníci z dolu Paskov

18.03.2017 10:16

REPORTÁŽ „Vytunelování Ostravsko-karvinských dolů (OKD) se nemůže svádět jen na premiéra Sobotku. I jiné vlády – Klausova, Zemanova – prodávaly nesmyslně akcie OKD,“ kroutí hlavou šéf hornických odborů na Ostravsku Jaromír Pytlík. K současnému návrhu českých politiků, jak celou „prekérní“ situaci vyřešit, pak ještě dodává: „A už vůbec nerozumím tomu, že i dnes chce vláda najít dalšího soukromého vlastníka, který by OKD odkoupil. Může se přece opakovat naprosto stejná situace.“

„Mám zaprášené plíce, problémy s rukama, je mi 54 let.“ Takto zle jsou na tom zničení horníci z dolu Paskov
Foto: Daniela Černá
Popisek: Důl Paskov

Před obrovským průmyslovým areálem dolu Paskov-Staříč panuje nyní nezvyklý klid. Ohromné parkoviště je zaplněné jen z nepatrné části. Na dole se už netěží a oficiálně se zde ukončí činnost posledního března. Pak bude následovat zakonzervování šachet. Skupince havířů, kteří vycházejí z hlavní budovy, není proto zřejmě vůbec do řeči. „Chci to mít už za sebou a být s tadyma co nejdříve pryč, na žádnou jinou šachtu v OKD už v žádném případě nepůjdu. Nevím, jakou to má cenu, že o tom vůbec píšete, když vládě je to stejně fuk a nic pořádného s tím neudělá,“ odpovídá za chůze zamračený čtyřicátník na otázku ParlamentníchListů.cz, zda má většina lidí v Paskově už zajištěnou nějakou novou práci.

Někteří další horníci jsou ale přece jen sdílnější: „Já půjdu do předčasného důchodu, protože mám už dost zaprášené plíce, problémy s rukama a je mi 54 let. Při penzi bych si chtěl ještě něco přivydělat, ať ten finanční skok není pro moji rodinu až tak drsný. Najít si ovšem jinou práci není v našem kraji tak jednoduché. Chlapi, kteří to už zkoušejí, říkají, že zaměstnavatelé mají zájem ve velké většině pouze o mladé a zdravé lidi. Také mám obavy z toho, že ten vyrovnávací příspěvek, který stát havířům schválil, by mohla třeba nová vláda zase zrušit. Moc tomu nerozumím, na Staříči je pořád velká zásoba kvalitního uhlí, tak proč se nevytěží. Asi je to tam nahoře domluvené, aby to zas jen někomu vyhovovalo,“ konstatoval Lubomír, který na dole pracuje už 29 let jako důlní zámečník. Začínal ovšem s tou největší dřinou – na porubu.

Na dole skončí za pár dní až tisícovka lidí

Aktuální situaci na dole Paskov vysvětloval Jindřich Lettovský, který tam dnes působí jako bezpečnostní technik a místopředseda odborů. „Těžba na dvou pracovištích dolu Paskov ve Staříči a Chlebovicích k 31. březnu skončí. Pak se důlní cesty zakonzervují, to bude trvat asi tak tři měsíce. Uvidíme potom, co bude dál. Dá se říct, že v současné době na Paskově pracuje okolo 1500 lidí a z toho tisícovku za pár dní propustí. Možná dvě stovky lidí půjdou pracovat do OKD na Karvinsku a zbytek bude asi do června pracovat na konzervaci dolu. Ti propuštění dostanou sedmi až devítinásobek mzdy, to se ještě uvidí podle hospodářského výsledku za první čtvrtletí. Odboráři si vybojovali na naše poměry opravdu dobré podmínky k odchodu. Ti, co budou v evidenci na Úřadu práce, nebo kteří získají i hůře placenou práci, mohou dostávat, podle délky odpracovaných let, až osm tisíc korun příspěvek po dobu pěti let, aby se lépe vyrovnali s poklesem životní úrovně. Většina z nich může také odejít okolo 58 let do starobního anebo o tři roky dříve do předčasného důchodu,“ uvedl odborář.

Přitom ale současný postup státu vůči OKD moc nechápe, stejně jako většina zaměstnanců Paskova. „Mnoho lidí si myslí, že naše uhlí rovná se elektrická energie, není ale tomu tak. My je dodáváme především do hutí, jelikož je velmi kvalitní. Takže když to u nás zavřeme, všechny české železárny budou nakupovat uhlí dráž. Navíc, pokud se doly definitivně uzavřou a zatopí, tak to nerostné bohatství už bude jednou provždy ztracené, což je velká škoda. Nerozumím také tomu, proč politici neudělají pořádek s Bakalou. Vždyť on a jeho společníci nakupovali na úvěr nové stroje, aby ukázali akcionářům, že chtějí investovat, pak si z těch půjček vyplatili vysoké dividendy, no a on se potom ze společnosti vytratil,“ dodal ještě Jindřich Lettovský pro ParlamentníListy.cz.

Chce vláda opakovat stejnou chybu svých předchůdců?

Naprosto stejně a možná ještě o něco drsněji než zaměstnanci Paskova hovoří o údajně zpackané privatizaci předseda ostravských odborářů z OKD Jaromír Pytlík: „Vytunelování Ostravsko-karvinských dolů se nemůže svádět jen na premiéra Sobotku, to je dnes trochu účelové. I jiné vlády – Klausova, Zemanova – prodávaly nesmyslně akcie OKD, včetně tehdejšího ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Akcií se ale zbavovala i některá města, jež je v privatizaci poměrně snadno získala. My jsme je objížděli a prosili jejich vedení, ať to nedělají, jenže to nepomohlo, měla své jiné, lokální zájmy,“ informoval odborářský šéf.

Nynější záměr vlády však znovu nechápe a ostře jej kritizuje. „OKD by měl získat zpět stát, který je solidním garantem toho, že útlum hornictví bude provedený řádně a podle zákona. A že se také bude brát ohled na lidi, kteří v dolech pracují. Chce vláda snad znovu opakovat stejnou chybu, když nyní hledá soukromého vlastníka, který by šachty odkoupil? Takový zájemce přece může udělat znovu to stejné, co Zdeněk Bakala. Dostat z OKD to nejlepší, co z něj zbylo, a pak vzít nohy na ramena. Stát pak zůstane v ještě horší pozici, než nyní, kdy útlum šachet za desítky miliard bude muset financovat stejně ze svého a postarat se ještě i o další věci. Bývalý ministr průmyslu Mládek neměl špatné návrhy. I on chtěl, aby OKD převzal státní podnik Diamo, ale neuspěl s tím na vládě. My jsme také nedávno sestavili dopis předsedovi Poslanecké sněmovny Hamáčkovi, ve kterém vyzýváme naše politiky, ať tvrdě zasáhnou vůči Zdeňku Bakalovi a dalším vlastníkům, kteří vyvedli z OKD miliardové částky a nakládali rovněž neoprávněně s desítkami tisíc hornických bytů, jež také získali v privatizaci.“  

Andrej Babiš si stojí na svém, nejprve chce získat soukromého vlastníka

Odboráři se svými návrhy oslovili různé statní instituce a na jejich otevřený dopis zareagoval i ministr financí Andrej Babiš, který hornickým odborům odepsal: „Ministerstvo financí je toho názoru, že prodejní proces ohledně OKD je určen primárně pro soukromé investory. Trvám na tom, že role státu přichází až v okamžiku, kdy nebude předložena řádná nabídka soukromého investora, přičemž případná závazná nabídka ze strany státní společnosti jednoznačně poškozuje celý prodejní proces OKD.“   

O osudu Ostravsko-karvinských dolů proběhla i diskuse ve středu 15. března v Poslanecké sněmovně. Poslanci byli ve svých návrzích poměrně dost razantní. Například se usnesli na tom, že privatizace OKD byla nevýhodná ekonomicky i sociálně, ovšem zároveň odmítli vyslovit souhlas se zřízením vyšetřovací komise. Vláda by ovšem měla do konce května předložit Sněmovně informaci o situaci v OKD. Česká republika zastoupená vládou by se také měla podle doporučení poslanců připojit k podanému trestnímu oznámení ve věci podezření na neoprávněnou výplatu dividend ze společnosti OKD a také by měla požadovat náhradu škody a zajištění majetku firmy. Sněmovna také žádá po vládě, aby zabezpečila možnosti těžby všech druhů uhlí jakožto nenahraditelného nerostného bohatství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…