„Nemůže všechny peníze poslat jen na Ukrajinu.“ Orbán tlačí do EU Balkán

22.06.2023 16:58 | On-line

MONITORING Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek vyzval k rychlému vstupu Bosny a Hercegoviny a dalších balkánských zemí do Evropské unie a prohlásil, že by mohly dodat „problémovému“ 27člennému bloku novou energii a dynamiku. V přístupových procesech se nyní nejdále nachází právě Bosna, která loni získala status kandidátské země. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že by se vstupem do EU stabilizovala situace na Balkáně, a dodal, že EU nemůže dávat všechny peníze jen na Ukrajinu.

„Nemůže všechny peníze poslat jen na Ukrajinu.“ Orbán tlačí do EU Balkán
Foto: Hana Brožková
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Orbán na návštěvě v Bosně prohlásil, že je pro rychlý vstup Balkánu do Evropské unie, konkrétně právě Bosna a Hercegovina získala status kandidátské země loni v prosinci především proto, že se EU obávala, že by se nestabilita způsobená válkou na Ukrajině mohla přenést i na dlouho nestabilní Balkán.

„Ať si v Bruselu říkají, co chtějí, my jsme pro rychlý vstup Balkánu, tedy Bosny a Hercegoviny, do EU,“ řekl Orbán na tiskové konferenci podle informací serveru uk.news.yahoo.com. „Pro nás, Maďary, není Balkán problémem, ale spíše poslední rezervou evropských zdrojů,“ dodal Orbán.

Evropská unie by podle Orbána neměla trvat na všech podmínkách členství, ale spíše by měla dát k dispozici své předvstupní fondy na podporu rozvoje a bezpečnosti balkánských zemí. V přístupovém procesu se v různých fázích nacházejí také Albánie, Kosovo, Černá Hora, Severní Makedonie a Srbsko. Všem těmto zemím však bude vstup do EU pravděpodobně trvat několik let, protože budou muset dosáhnout významného pokroku při plnění standardů demokracie, právního státu a hospodářských reforem, aby se kvalifikovaly.

Orbán také uvedl, že EU by měla přesměrovat prostředky určené pro Ukrajinu na Balkán. S tím souhlasí i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Evropská unie nemůže dát všechny své peníze Ukrajině, protože mír a stabilita na Balkáně jsou i v našem zájmu, a proto je třeba podporovat i Balkán. Maďarsko má vzhledem ke své zeměpisné poloze větší zájem na míru na Balkáně než kdokoli jiný a Evropa není schopna řešit dvě bezpečnostní výzvy najednou,“ uvedl Szijjártó na Facebooku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Správně, banderovská Ukrajina není pupek světa, ale služka zájmů USA. Kašlat na ni., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 22.06.2023 17:47:14

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…