„Ostuda kapitalismu.“ Půlroční zálohy pro rodinu? 142 tisíc korun. Hřib pomáhá. A miliardář Písařík? Ten přesouvá majetek

30.10.2021 11:27 | Ze sítí

Společnost Bohemia Energy hodila na 900 tisíc klientů přes palubu a prakticky jim zničila život, protože její bývalí klienti teď budou muset platit podstatně větší zálohy, než byli zvyklí. A mnozí si to budou moct jen těžko dovolit. Advokátka Daniela Kovářová se jim proto snaží podat pomocnou ruku. A není sama. Lidem se snaží pomoct také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). A na hlavy majitelů Bohemia Energy manželů Písaříkových se snáší tvrdá kritika....

„Ostuda kapitalismu.“ Půlroční zálohy pro rodinu? 142 tisíc korun. Hřib pomáhá. A miliardář Písařík? Ten přesouvá majetek
Foto: Twitter právničky D. Kovářové
Popisek: Faktura za energie

Anketa

Litujete rozpadu Československa? (Ptáme se od 28. října 2021)

74%
21%
hlasovalo: 27728 lidí
Dne 13. října 2021 se český energetický trh pořádně otřásl. Největší alternativní dodavatel energií Bohemia Energy oznámil, že ukončuje svou činnost. Na 900 tisíc klientů, kteří u společnosti odebírali elektřinu, plyn či obojí zároveň, se tím dostalo do pořádné kaše. Fakticky se jim obrátil život naruby, protože musí shánět nového dodavatele energií, u něhož budou platit podstatně vyšší částky za energie, než byli zvyklí.

Stát se snaží ostatní dodavatele energií přimět k tomu, aby ke klientům zkrachovalé Bohemia Energy přistupovali co nejohleduplněji. Bývalá ministryně spravedlnosti a advokátka Daniela Kovářová však vládu Andreje Babiše (ANO) vybízí k mnohem razantnějšímu zákroku.

„Mluvím s lidmi, jimž vzrostly náklady 6×. Taky mi to přišlo. Bože, to je děsné. Mnozí mí klienti a známí nemají žádné rezervy. I pro rodinu dvou učitelů je zvýšení záloh z 5.500 Kč na 24.000 likvidační. Stát to nemůže nechat na nich a strop záloh nic neřeší. Slyšíš, Strakovko?“ obrátila se na vládu sídlící ve Strakově akademii.

„Co by měla vláda udělat? Urychleně novelizovat zákon č. 526/1990 Sb., o cenách. Paragraf 2 odst. 3: Prodávající ani kupující nesmí zneužít svého výhodnějšího hospodářského postavení k tomu, aby získal nepřiměřený majetkový prospěch. Když může vláda regulovat ceny na dráze, ceny cigaret a pitné vody, proč by nemělo být zastropované to nejzákladnější, co člověk potřebuje k životu: bydlení,“ rozvedla svou myšlenku Kovářová.

Jiří Písařík z Bohemia Energy se ocitl pod palbou

Jiří Písařík z Bohemia Energy se ocitl pod palbou

Pomocnou ruku se snaží lidem podat také pražský primátor Zdeněk Hřib.

„Oslovil jsem ředitele Pražské energetiky (PRE) a Pražské plynárenské (PPas), kteří teď zajišťují dodávky elektřiny a plynu bývalým zákazníkům Bohemia Energy, aby se jim snažili zajistit co nejvhodnější podmínky pro dlouhodobý odběr. Vážím si toho, že mou výzvu berou vážně,“ sdělil pirátský primátor hlavního města.

Jiří Písařík z Bohemia Energy se ocitl pod palbou

Investor a akcionář společnosti ČEZ Michal Šnobr se pustil do odcházející vlády Andreje Babiše a speciálně do ministra dopravy, ale také ministra průmyslu a obchodu a vicepremiéra za ANO Karla Havlíčka.

„Bývalí klienti Bohemia Energy v těžké finanční situaci právě viděli na ČT24, jak náměstek ministerstva práce a sociálních věcí školil dvojministra Havlíčka a fakticky zesměšnil rádoby připravenou vládní pomoc, plus vyjevil realitu situace – ‚nepřipravený‘ chaos. Strašný! Po 3 týdnech je pomoc v nedohlednu!“ rozčílil se Šnobr v pátek po 9. hodině večer na twitteru.

Michal Šnobr uhodil na vicepremiéra za ANO Karla Havlíčka

Na jednoduchém grafu se rozhodl ukázat, v jak hlubokých problémech se bývalí klienti společnosti Bohemia Energy ocitají.

Graf Michala Šnobra

„Mám pocit, že je stále nepochopeno, co klienti #BohemiaEnergy a spol. nyní zažívají. Níže jen zjednodušené schéma toho, co se stalo + naznačující ‚past‘, ve které jsou, tj. riziko vysokých účtů od DPI vs. uzavření fixace v ne zrovna vhodnou dobu. Pomoc státu alespoň koordinací?“ položil otázku v souvislosti se zveřejněným grafem.

Michal Šnobr o pádu Bohemia Energy

Ekonomický publicista, autor žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků Miroslav Motejlek dal jasně najevo, co si o majiteli Jiří Písaříkovi a jeho ženě Haně myslí. „Manželé Písaříkovi jsou ostudou kapitalismu,“ napsal bez okolků.

Jiří Písařík z Bohemia Energy se ocitl pod palbou

Anketa

Ještě přitvrdit proti neočkovaným?

20%
77%
hlasovalo: 28140 lidí
Ale to není všechno. Upozornil také na to, že manželé Písaříkovi se pokusili převést svůj soukromý majetek, jenže u soudu narazili. Soud jim v tom zabránil. Motejlek také věří, že Písařík z krachu svého obchodního modelu tak snadno nevyvázne.

Společnost Bohemia Energy vznikla v roce 2005. V roce 2019 dosáhly tržby Bohemia Energy 23 miliard. Majetek rodiny Písaříkových česká odnož časopisu  Forbes v roce 2020 odhadla na 7 miliard korun.  

Už v roce 2010  podala společnost ČEZ oznámení o nekalých soutěžních praktikách Bohemia Energy na Státní energetickou inspekci. Jako důvody uvedl ČEZ údajné neetické postupy podomních obchodníků Bohemia Energy, jejich klamavé praktiky a podávání zavádějících informací zákazníkům ČEZ. Bohemia Energy se tehdy bránila, že s podomním prodejem skončila už v roce 2009 a ukončila spolupráci s některými externími spolupracovníky právě pro jejich údajné problematické chování.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

23:04 „Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

Česko v krizi. Občané čelí nejrazantnější vlně zdražování. V Superdebatě CNN Prima News o inflaci s …