„Poněkud řídké.“ Zahradil si popovídal s Foltýnem

14.08.2024 20:29 | Monitoring

Redaktorka a dramaturgyně pořadu České televize 168 hodin Nora Fridrichová se nedokáže smířit s jeho zrušením a opakovaně v řadě médií veřejně kritizuje vedení České televize, které podle ní „lže a lije špínu“. Bývalý europoslanec ODS Jan Zahradil to na síti X okomentoval slovy, že „televizní šlechta“ přichází o pozice, a proto kolem sebe kope. Zahradil se na sítích také vyjádřil ke slovům plk. Otakara Foltýna, že lidé obdivující totalitní ruský režim jsou svině a kolaboranti. Podle Zahradila ale takovému popisu v tom případě v mládí odpovídal i prezident Petr Pavel, který poté jen převlékl kabát. „Podle mě šlo o normální oportunismus,“ udeřil Zahradil.

„Poněkud řídké.“ Zahradil si popovídal s Foltýnem
Foto: XTV
Popisek: Jan Zahradil v pořadu XTV

V srpnu došlo ke zrušení pořadu 168 hodin, který po osmnáct let v neděli večer moderovala Nora Fridrichová. Relace byla opakovaně v průběhu let terčem kritiky veřejnosti i politiků a v řadě případů se jím musela zabývat Rada České televize kvůli stížnostem na nevyváženost nebo porušování Kodexu České televize.

Kritiku svého pořadu Fridrichová odmítá s tím, že „vedení České televize i jejího zpravodajství ho opakovaně veřejně haní“. Generální ředitel zrušení pořadu mimo jiné komentoval slovy, že Fridrichová nesprávným vedením některých reportáží „poškozuje hodnoty“ veřejnoprávní televize a „ohrožuje všechny.“

„Rizikem pro novináře není prezident, premiér nebo předseda nějaké strany, ale rizikem je jeho vlastní šéf,“ reagovala Fridrichová v rozhovoru pro server Seznam Zprávy. „Všichni dali zaříznutí pořadu zelenou,“ zmínila Fridrichová a dodala, že za tím mohly být politické tlaky. „Z ČT vytéká hnus, aby ospravedlnili naše zrušení,“ uvedla také Fridrichová a v rozhovoru pro jiné médium zase uvedla, že „vedení České televize lže a lije špínu“ a Fridrichová se za něj stydí.

Opakovaná veřejná kritika od Fridrichové směrem k vedení ČT i vedoucímu zpravodajství Michalu Kubalovi je podle Zahradila jen kopáním kolem sebe od někoho, kdo ztratil své výsadní postavení v televizi. „Televizní šlechta přichází o pozice, takže už kope kolem sebe. Další spacáková revoluce jako v roce 2000 z toho ovšem nebude. Zato se veřejně vypere nějaké špinavé prádlo, což je vlastně dobře. To totiž může – a bude – zajímat koncesionáře. Protože to všechno platí,“ uvedl Zahradil, že se alespoň vyčistí atmosféra ve veřejnoprávní televizi, kterou lidé mnohdy neradi platí.

Zahradil se také přidal k diskusi pod příspěvkem vládního koordinátora pro potlačování dezinformací, plukovníka Otakara Foltýna. Ten se dříve vyjádřil v tom smyslu, že lidé adorující současný ruský režim jsou svině a Foltýn to poté na svém facebooku vysvětloval.

„Proruští tro(t)llíci piští, že jsem o někom měl říct, že je sv*ně. Aby bylo jasno, můj výrok zněl: Lidé obdivující a blahořečíčí tak neuvěřitelně zvrhlý režim, jako je současný Putinův ... jsou lidé, kteří jsou velmi často nešťastní, zahořklí, zapšklí, smutní, opuštění nebo jen mající životní smůlu – anebo jsou to prostě jen sv*ně,“ uvedl Foltýn.

„Tedy pro pány Daniely Vávry a další manipulátory: Pakliže kdokoliv obdivuje současný kremelský režim (i po tom, co i úplný idiot ví, kam vede kremelská agrese), je nezbytně jedním z výše uvedeného. To není radikalizace populace, to je prosté nazývání věcí pravými jmény,“ dodal Foltýn a přidal fotografii Emanuela Moravce, který se za protektorátu stal podle Foltýna „odpornou kolaborantskou sv*ní kolaborující s agresívním režimem okupujícím tanky cizí území.“

Právě na tento příklad reagoval Zahradil, který tvrdí, že podobný popis jako na Moravce by mohl sedět i na prezidenta Petra Pavla. „Ano, ano, pane plukovníku, není nutno chodit tak hluboko do historie. Např. je všeobecně znám případ člověka, který schvaloval naši okupaci sovětskými tanky, vstoupil do KSČ a jako příslušník ČSLA se připravoval k obraně normalizačního režimu, z této okupace vzniklého, načež po pádu tohoto režimu se přizpůsobil novým podmínkám a dnes zastává vysokou ústavní funkci. Jak byste nazval jeho?“ ptá se Zahradil.

Podle Foltýna ale v případě Pavla toto neplatí, protože se z mladické nerozvážnosti poučil a po revoluci se vydal správným směrem. „Velmi snadné milý Watsone. Plk. Moravec se z perspektivního a respektovaného odborníka propracoval na člověka sloužícího ve vysoké pozici v kolaborantské vládě. Vámi zmíněný prezident se z indoktrinovaného mladíka sloužícího na nízké pozici socialistické ČSSR popracoval na zachránce desítek Francouzů v Bosně a respektovaného a důstojného prezidenta. Ale ten rozdíl je Vám samozřejmě znám,“ vidí rozdíl Foltýn.

Zahradila ale toto vysvětlení úplně nepřesvědčilo. „Děkuji za reakci, aspoň něco. S tou nízkou pozicí bych ovšem nesouhlasil. Stejně tak tvrzení o nešťastně indoktrinovaném mladíčkovi neobstojí. Podle mě šlo o normální oportunismus, resp. názorovou přizpůsobivost. Což už je charakterová vlastnost,“ má jasno Zahradil.

Ten celou komunikaci sdílel na svém profilu na síti X s tím, že Foltýn očividně jen opakuje Pavlova slova z prezidentské kampaně a více nad tím neuvažuje. „Strategicky jsem si zakomunikoval s plk. Foltýnem, inspirován jeho poznámkou o E. Moravcovi coby příkladu svině (s čímž souhlasím). Oceňuji, že alespoň odpověděl. Leč argumentačně je to poněkud řídké, spíše PR mytologie z volební kampaně. Z tohoto mraku opravdu pršet nebude,“ dodal Zahradil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nerozumný, impulzivní Foltýn,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 14.08.2024 21:47:14
se stal nevědomky součástí špinavé hry, která má odklonit mysl lidí od mnohem šílenějšího problému - programové ničení této země touto vládou, jak píšu u Vidláka. Tak, jak nemusím být fanda ani Slavie ani Sparty, nemusím být ani fanda kohokoliv v tomto hnusném souboji, iniciovaném USA. Přesto je mi pořád předkládáno, že pokud nejsem spokojen s činností této NEčeské vlády, jsem proruský. Tento oslí můstek, tuto zkratku ( kdo není s vládou je proruský a obdivující ruský režim) bych chtěl po VEDOUCÍM ODDĚLENÍ VLÁDNÍ KOMUNIKACE A VRCHNÍM CENZOROVI vysvětlit. Opravdu platí, že když jsem odpůrce vládních výstupů, činnosti vlády a jejích tristních výsledků, prahnu po Putinově režimu tady? Ti z nás, kteří se nemohou ztotožnit z činností vlády jsou kremelské .....? Hrabe Ti? Cokoli nejde vládě pod nos je proruské, čteme to dnes a denně. Kdo tu obdivuje ruský režim, kdo? Já nikoho neznám, přesto znám kvantum lidí, co tuhle vládu nesnesou. Vy dáváte pořád rovnítko mezi občanskou nespokojenost a prokremelskost, my ne. Pak vám vrže v palicích. Jste hnojové.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Úplně zničený Trump? Ne. Na průzkum, kde vyhořel, už přišla odpověď

19:11 Úplně zničený Trump? Ne. Na průzkum, kde vyhořel, už přišla odpověď

Donald Trump se brání proti nepříznivému průzkumu z Iowy, kde Kamala Harrisová získala nečekaný násk…