Státy Evropské unie se po letech nekonečných debat shodly na reformě migrační politiky. ČTK upozornila, že součástí této reformy bude i tzv. povinná solidarita v migračních krizích.
Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?Anketa
Pro návrh hlasovali i Češi. Proti se z 27 členských států EU postavili jen Maďaři a Poláci.
Ministr vnitra Vít Rakušan dosažení dohody na twitteru přivítal.
„Jsem rád, že EU našla férové řešení pro zvládnutí migrace. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím. ČR bude na můj návrh z povinnosti přispívat nyní vyjmuta, a to s ohledem na velké množství uprchlíků z Ukrajiny, které jsme přijali. Až skončí režim dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky, bude ČR díky této dohodě příjemcem solidárního finančního příspěvku,“ zdůraznil Rakušan na sociální síti.
Mgr. Bc. Vít Rakušan
Přijetí migrační reformy uvítal také europoslanec Tomáš Zdechovský, lídr lidovecké kandidátky do voleb do Evropského parlamentu v příštím roce.
„Shoda na migračním reformě je nutným kompromisem mezi členskými státy. Jsem rád, že se ledy prolomily, ale dokázal bych si představit lepší dohodu pro ČR. Nicméně, pomáhat zasaženým státům migrací je nezbytné. Nemohou nést veškerou tíhu na svých bedrech,“ napsal europoslanec.
Tomáš Zdechovský
O slovo se přihlásili také kritici přijaté reformy evropské migrační politiky. Servítky si nebral např. bývalý šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš.
„To se tak sejdou dvě události v jeden den: Zcela integrovaná syrská (pardon, švédská) zrůda pobodá ve Francii nožem tříleté děti a o několik hodin později zjistíte, že naše vláda už není naše, ale zcela vazalská, protože podlehla diktátu eurověrchušky, a narozdíl od Polska nebo Maďarska hlasovala pro princip povinné solidarity ve vztahu k přijímání uprchlíků do EU – tedy buď je povinně přijmeme nebo budeme platit. (Ministr vnitra Rakušan se sice chlubí vyjednáním dočasné výjimky pro Česko, ale ta nám bude platná asi jako předstírané rozhořčení a solidarita evropských politiků s rodiči Syřanem zmasakrovaných dětí.) Nikdy jsem si nemyslel, že to někdy napíšu – ale v tomto směru oceňuji politiku Sobotky a Babiše, kteří před lety tlaku Bruselu a všech zločinných uprchlických neziskovek na přijetí povinných kvót a povinné solidarity odolávali a nakonec i odolali…“ vrátil se k vládám předcházejícím té Petra Fialy Stoniš.
Martin Chmela, glosátor a orbánovec, jak se sám představuje na twitteru také nešetřil kritikou.
„Aby nám v záplavě událostí na Ukrajině neutíkalo i dění v EU. ‚Povinná solidarita‘ je z učebnice Newspeaku,“ poznamenal s odkazem na romány o totalitě z pera George Orwella.
Lékař a někdejší olympionik Lukáš Pollert naznačil, že se nad politikou EU „dobře baví“.
Předseda Mladých Starostů, který se představuje také jak eurofederalista a progresivní centrista, se kvůli tomu do Pollerta hned obul.
„Čistý zisk Česka z evropského rozpočtu od r. 2004 = 1,05 BILIONU KORUN! A najednou tu někomu vadí ‚povinná solidarita‘. Nebuďme národ sobců a pokrytců. A taky si pojďme uvědomit, že kdyby povinná solidarita v uprchlické krizi už existovala, Česku by to loni hodně pomohlo. Máme společné hranice a svět je čím dál nebezpečnější. Pokud si v Evropě nebudeme pomáhat, bude nás to všechny víc bolet,“ varoval své spoluobčany.
Komentátor Petr Holec kvůli změně migrační politiky zasadil pomyslný slovní kopanec předsedovi vlády Petru Fialovi.
„Tady máte fialovskou vládu v praxi, v EU umí jen hodnotově kývat a pak o tom doma lhát jako Rakušan. Všimněte si, že Poláci a Maďaři znovu nevyměkli stejně jako Česko, než ho začal dávat dohromady Fiala,“ kroutil hlavou Holec.
Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.
Vládu a jmenovitě ministra vnitra Víta Rakušana nešetřil další český europoslanec Ondřej Knotek, bývalý pirát a dnes politik působící v barvách hnutí ANO.
„Takže podle ministra vnitra je prosazování českých zájmů ‚reptáním‘? To snad ne! A že vláda vyjednala u migrační politiky kompromis? Dost pochybuji o tom, že výjimka bude platit za pár let i pro klimatické uprchlíky, kterým chce část Bruselu otevřít náruč,“ zlobil se Knotek.
autor: Miloš Polák