„Skoro mě zabili.“ Po revoluci mu tady šlo o život, tak získal politický azyl v USA. Nyní disident Honner šíří slávu Česka ve světě

02.01.2020 22:19

PŘÍBĚH „Když nepřestaneš rýpat do politiky, tak tě podřežeme,“ říkali mu, když ho mlátili. „Po vítězství komunismu tě pověsíme,“ napsali mu v anonymním dopise. V Československu sice zavládla po roce 1989 demokracie, ale brněnská policie a Ministerstvo vnitra podle něj stále jako za bývalého režimu zneužívaly své pravomoci. Kvůli strachu o život později emigroval do USA. Tam pak Jan, dnes John, Honner založil televizi, která propaguje Česko a podporuje ji Ministerstvo zahraničí.

„Skoro mě zabili.“ Po revoluci mu tady šlo o život, tak získal politický azyl v USA. Nyní disident Honner šíří slávu Česka ve světě
Foto: Archiv PL
Popisek: Jan Honner založil česko-americkou televizi Catvusa.com

„Zažádal si dlouho po revoluci o politický azyl v USA a jako snad jediný Čech ho i dostal. Předcházela tomu ale obrovská šikana. Tak se o případu psalo a tak mi to Honza i vyprávěl,“ vzpomíná novinář a politický aktivista Jaroslav Novák známý pod přezdívkou Večerníček. Právě on za komunismu často organizoval s Janem Honnerem na Moravě různé protirežimní aktivity. Pak, v době „budování demokracie“, Honner kvůli neustálému pronásledování emigroval za Atlantik. Jde tak o velmi ojedinělý případ. V době, kdy se k nám bývalí političtí migranti často vraceli, on ze „srdce Evropy“ z politických důvodů uprchl.

Anketa

Na svobodu slova už můžeme jen vzpomínat, říká předseda Senátu Kubera. Má pravdu?

88%
12%
hlasovalo: 19429 lidí

Moravská mládež a Rudé krávo

„V Brně jsme před rokem 1989 zakládali nezávislou organizaci Moravská mládež, což měl být takový protipól Socialistického svazu mládeže. V té době vznikalo v Československu dost iniciativ, které se navzájem propojovaly třeba i s Chartou 77. Tiskli jsme letáky, pořádali setkání. V Brně byl nejznámějším disidentem Jaroslav Šabata. Po revoluci si ale hlavně disidenti z okruhu Václava Havla uzurpovali moc a moravské aktivisty odstřihli,“ vysvětluje Novák s tím, že s Honnerem po revoluci třeba drželi řetězovou hladovku, aby podpořili baltské státy v boji za nezávislost na Sovětském svazu. Honner byl později prý i spolupracovníkem Petra Cibulky při vydávání Necenzurovaných novin, takzvaného Rudého kráva, a stal se předsedou sdružení Český ombudsman, které poukazovalo na porušování práva v zemi.

Jan Honner se za dobu své působnosti v Českém ombudsmanovi stal terčem mnoha slovních útoků a v roce 1999 došlo i na ten fyzický. Osmadvacátého září večer byl přepaden třemi muži u svého bydliště při příchodu z posilovny. „Zatímco ho dva drželi, třetí mu zasazoval údery a podle Honnera ho klidným hlasem varoval, ze ‚jestliže nepřestane rýpat do politiky, tak ho podřežou‘,“ psalo se desátého října v deníku Slovo. Ošetřující lékař tamtéž uvedl, že přepadený utrpěl zlomeninu nosních kůstek, mnohočetné pohmožděniny a otřes mozku.

„Kdo má zájem na mém odstranění, netuším. Má činnost předsedy ombudsmana se týká problémů politických stran, státní správy i podnikatelské sféry,“ řekl tehdy Honner deníku Slovo s tím, že nedávno například odeslal na úřad vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla více než stovku dopisů občanů, kteří se domnívali, že byla porušena jejich lidská práva. Také nabídl novinářům sbírku dopisů, v nichž mu bylo již před napadením vyhrožováno. V některých mu autoři slibovali „pověšení po vítězství komunismu“.

Ilegalita a politický azyl

Policie v Brně-Židenicích, kde Honner bydlel, případ šetřila, ale odmítla napadenému poskytnout ochranu. Ten následně opustil vlastní byt s tím, že odchází do ilegality. K případu se tehdy pro Mladou frontu Dnes vyjádřila i předsedkyně české exilové organizace v Mnichově Sidonie Dědinová, když řekla: „Je to skandál a ostuda celé republiky. Budu o tom informovat výbor amerického senátu.“


 

V únoru roku 2000 adresoval Honner tuzemským sdělovacím prostředkům prohlášení s titulkem „Jsem v exilu a hlavně naživu“. Napsal v něm: „Vzhledem k tomu, že jsem byl pro svou politickou činnost několik let perzekuován a posléze v září 1999 skoro zabit, neměl jsem jiné volby než odejít do exilu. Žiji již čtvrtý měsíc v USA. V Americe jsem legálně, v bezpečí a hlavně v demokratickém a právním státě, kde mi nehrozí smrt.“

V prohlášení se následně vyjádřil, že vlna zastrašovacích akcí na jeho konto i nadále pokračuje a že řada policistů v rámci Jihomoravského kraje zneužívá pravomoc veřejných činitelů k politicky motivovaným účelům. „Tato trestná činnost je organizována pod rouškou Ministerstva vnitra České republiky tak, jako ‚pseudošetření‘ mého přepadení a ochrana, která mi nebyla poskytnuta… praktiky jsou stejné jako před rokem 1989… vše se odehrává pod záminkou, že byl na mne podán jakýsi podnět k zahájení trestního stíhání… proto tímto veřejně apeluji na soudruha praporčíka Ondrouška a další pohůnky komunistických manýrů, aby okamžitě zastavili perzekuci mých nejbližších přátel a příbuzných…“

Rozhlas a televize

Honner, ale už jako John, si v USA nevede špatně. V roce 2003 začal pro krajany v Chicagu vysílat v rádiu hodinu v českém jazyce, pak ale začal plánovat samostatný televizní pořad v angličtině a zrealizoval jej. Nedávno například přišla do redakce ParlamentníchListů.cz tisková zpráva, že „Czech-American TV propaguje v USA i výuku českého jazyka“. Po otevření internetových stránek televize je v kolonce „náš tým“ John Honner uváděn jako její ředitel, producent a zakladatel. Za partnery televize jsou tam jmenovány třeba Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Česká televize anebo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ani Honner, ani tisková mluvčí televize Catvusa Monika Pleskotová na naše snahy o kontakt nereagovali. O médiu se v propagačních materiálech píše, že americká nezisková organizace a kabelová televize Czech-American TV (CATVUSA) je jediným televizním programem na světě, který pravidelně vysílá pořady v angličtině propagující cizí zemi. Česká republika se tak může pochlubit jedinečnou zahraniční propagací, o kterou se stará již šestnáct let více než čtyřicetičlenný televizní tým z řad profesionálů z USA i České republiky, ale i pedagogů a studentů českých vysokých škol. Veřejné nekomerční vysílání má formu vzdělávacích a propagačních videodokumentů o České republice, jejím kulturním bohatství, národních tradicích, zajímavých turistických destinacích v regionech. Pořady na kabelové televizi sleduje přes 2,5 milionu domácností v šedesáti městech v USA, a prostřednictvím internetu přes sto tisíc diváků na celém světě. Mimo USA je největší sledovanost v Kanadě, Austrálii, Anglii a Ruské federaci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …