„Svoboda pláče!“, „Mříže pro Fica“, „Mafie!“ Bratislavské náměstí zaplavily desetitisíce lidí

09.03.2018 20:23 | Zprávy

REPORTÁŽ Náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě zažilo v pátek odpoledne demonstraci, jakou okolo stojící domy nepamatují od 17. listopadu 1989. Tisíce lidí přišly znovu uctít památku novináře Jána Kucaiaka a jeho snoubenky, ale nejen to. Tentokrát přišli také jasně říci, co si myslí o slovenském předsedovi vlády Robertu Ficovi. „Dost bylo Fica, dost bylo Fica! Mafie!“ hřímal dav, jenž se premiérovi vysmál za to, že v souvislosti s protivládními protesty zmínil také jméno amerického miliardáře George Sorose.

„Svoboda pláče!“, „Mříže pro Fica“, „Mafie!“ Bratislavské náměstí zaplavily desetitisíce lidí
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace „Postavme se za slušné Slovensko“.

Minulý týden se Slováci scházeli v ulicích měst, aby si připomněli zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku. Smrt dvou mladých lidí šokovala celou zemi a podle všeho se stala bodem zlomu, ve kterém se Slováci rozhodli dát najevo, že je s jejich zemí něco špatně a že si přejí změnu.

Na pátek 9. března proto svolali demonstraci nazvanou „Postavme se za slušné Slovensko“. Po čtvrté hodině odpoledne postávaly na náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě asi dva tisíce lidí. Před pátou hodinou se však jejich počet dramaticky navýšil. Fotoreportér serveru ParlamentníListy.cz odhadl počet demonstrantů na přibližně 15 tisíc lidí. Počet účastníků dále narůstal i po páté hodině odpoledne. Některá slovenská média následně informovala o počtu účastníků od 30 do 50 tisíc lidí.

Než odstartovala samotná demonstrace, zazněla ze strany pořadatelů žádost, aby se celá akce odehrála v pokojném duchu. „Nenechte se ovlivnit provokatéry a nedejte se strhnout k násilnostem. Kdyby se cokoliv dělo, obraťte se, prosím, na organizátory nebo policii,“ zaznělo od jednoho z pořadatelů.

Fico už se prý vyjadřuje stejně jako radikál Marian Kotleba

Výzva zazněla už kvůli slovům premiéra Roberta Fica z pátečního odpoledne, že během demonstrací hrozí i útoky na veřejné budovy. Pořadatelé toto tvrzení jasně odmítli.

Poté již odstartovala samotná demonstrace. Na náměstí se vystřídala celá řada řečníků, kteří pronášeli mnohdy velmi silná slova. Reagovaly na ně tisícovky hrdel. Ozýval se křik, pískot, potlesk a cinkání klíči. „Dneska tady jsme za celých 40 měst Slovenska, kde se koná protestní shromáždění,“ oznámila mladá žena tisícům Slovenek a Slováků. Vystřídal ji řečník, který premiéra Roberta Fica srovnal s radikálem Marianem Kotlebou.

„Extremismus na Slovensku už nepředstavuje jen Marian Kotleba. Zjistili jsme, že k antisemitismu a šíření nenávisti vůči svobodnému světu se hanebnými konspiracemi o Georgovi Sorosovi a už i konspiracemi o těchto shromážděních přidali i další ústavní činitelé,“ zaznělo z tribuny na adresu Roberta Fica. Řečníkovi se dostalo odezvy v podobě nesouhlasného křiku, pískání a cinkotu klíčů. „Hanba, hanba, hanba Ficovi! Mafie, mafie,“ hřmělo náměstím SNP v Bratislavě. „Dost bylo Fica, dost bylo Fica,“ bouřilo dál náměstím. Cinkot klíčů byl tak silný, že podle pořadatelů podobně silný cinkot neslyšela Bratislava od listopadu 1989.

Na demonstraci také zaznělo, že Slováci by neměli zapomínat na to, o čem psal ve svém posledním článku zavražděný novinář Ján Kuciak, jenž čtenářům prozrazoval, že premiér Robert Fico má kolem sebe lidi, kteří mohou mít spojení na italskou mafii. „Chceme změnu, chceme změnu!“ hřímal v odpověď dav.

Lidé mávali transparenty, na nichž Slováci požadovali nové volby a posílali Fica do vězení. Nechyběla ani reakce na projev Fica na sjezdu české sociální demokracie, kde slovenský předseda vlády prohlašoval, že když nefunguje bordel, je třeba vyměnit prostitutky, nikoliv postele. Demonstranti vzali svého předsedu vlády za slovo. Na některých transparentech se skvěla premiérova slova o tom, že je třeba vyměnit prostitutky. Nechyběla ani vyobrazení Fica zmalovaného jako prostitutka.  

Nechyběly ani další transparenty jako „Sloboda tlače“, neboli tisku, ovšem s přeškrtnutým „t", které nahradilo písmeno „p“ – demonstranti tím chtěli dát najevo, že místo svobody médií jim zbývá už jen svoboda plakat. Atmosféru dokreslovaly nápisy jako „Mříže pro Fica!“, „Mafie tak blízko premiéra, žádáme odstoupení!“ nebo „Za koule ho drží ‚mafia‘, až mu z toho hrabe, zůstala mu jenom Mária, je v ‚pekelnom srabe‘.“ Transparent odkazoval na dnes již bývalou poradkyni premiéra Máriu Troškovou, bývalou modelku. Nechyběly ani srozumitelné obrázky, na nichž se Fico válel v posteli s italskou vlajkou a mladou ženou, což mohla být podle představ demonstrantů Mária Trošková. Nebo některá z prostitutek, o kterých slovenský premiér hovořil.

Slovo dostal také známý slovenský duchovní Robert Bezák

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vít Hassan

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

podáte rezignaci pane ministře Rakušane

Pane ministře obhajujete neobhajitelné. Po skutečnostech, které se veřejnost dozvěděla prostřednictvím MF dnes je na místě vaše rezignace. To, že policisté přišli na fakultu a šli jen do prvního patra, dál je to nezajímalo, i když už měli povědomost o tom, že hledaný je vrah, a ten se skutečně nachá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…