„Tady mě nenávidí, zahraničí ne.“ Byla u záchrany migrantů, naříká na ČR a Slovensko

23.06.2021 10:56 | Zprávy

V rozhovoru pro projekt HateFree Culture se slovenská novinářka Sára Činčurová svěřila, jaké to je být na lodi, která ze Středozemního moře zachraňuje migranty. Popsala, jak migranti v Libyi trpí a proč riskují cestu přes moře, která může skončit smrtí. Takové utrpení podle ní nikdo předstírat nemůže. A nechápe postoj Čechů a Slováků k migrantům a k organizacím, které je zachraňují. „Ti lidé uráží uprchlíky, píšou o nich, že jsou to opice, chtějí nás poslat do vězení, potrestat, píší mi, jak mě nenávidí," svěřila se v rozhovoru.

„Tady mě nenávidí, zahraničí ne.“ Byla u záchrany migrantů, naříká na ČR a Slovensko
Foto: Repro Facebook
Popisek: Slovenská novinářka Sára Činčurová

Činčurová působila na lodi Sea Eye 4, která operovala na tzv. prostřední Středozemní cestě, tedy u břehů Libye. Migranti z Libye prý utíkají před mučením a před pobytem v detenčních centrech, před válkou probíhající v Libyi a ženy před opakovaným znásilňováním. „My jsme na moři, v tzv. libyjské pátrací zóně v mezinárodních vodách zachránili 408 lidí, z toho 406 jen v průběhu dvaceti hodin," řekla novinářka a dodala, že to bylo z celkem šesti člunů v nouzi.

Zmínila, že koronavirus v situaci v podstatě nehraje roli, lidé utíkají před týráním a mučením a jsou si vědomi toho, že riskují život. V roce 2021 počet migrantů dle novinářky stoupl, minulý rok se prý utopilo „jen" 300 lidí, tento už údajně 826.

„Ti lidé musí vyplout v noci, aby nebyli zachyceni pobřežní stráží a vráceni nazpět. Jedna žena, kterou jsme zachránili, mi tu situaci popsala. Museli čekat dva dny na břehu moře a bylo jich tak moc, že se snažili snížit svoji váhu tím, že nejedli. Takže tam byli dva dny i s dětmi, byli všichni hrozně vystrašení. A potom všechny ty čluny, které my jsme zachránili, byly přeplněné," uvedla.

Sama viděla migranty používat jen dřevěné čluny, ale ví i o používání gumových člunů. Oba typy jsou podle ní nebezpečné pro plavbu ve Středozemním moři. Působili přibližně 80 mil od pobřeží Libye, tedy migranti byli na moři, když se s nimi setkali, buď den a půl nebo dva dny, dokonce tři. Připomněla, že nebezpečné nejsou jen vlny na moři, ale i sluneční žár a nedostatek pitné vody.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“

13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“

Jak by se mohlo SPOLU udržet u moci? Jiří Pospíšil z TOP 09 v rozhovoru pro Deník.cz naznačil, že ce…