Rusko, Čína. Dvě velmoci, které jsou nyní hodně vidět vedle sebe. „Čína a Rusko kooperují už delší dobu a také se setkávají v řadě různých formátů, to znamená nejenom na bázi té prezidentské návštěvy, ale i v těch organizacích, které, řekněme, tvoří určitou alternativu nebo dokonce protiváhu vůči tomu tzv. kolektivnímu Západu. To znamená Šanghajská organizace spolupráce, což je vlastně trošku alternativa vůči NATO, i když ne takovým způsobem propracovaná, a potom samozřejmě skupina BRICS,“ připomněla Švihlíková, že je opravdu klíčové sledovat, co se tam děje.
„Z politického hlediska mě teď hodně zaujalo, že po inauguraci staronového ruského prezidenta Vladimira Putina jeho první cesta vedla do Číny. To je samozřejmě vždycky velmi důležité, protože čínská civilizace si extrémně potrpí na symboly,“ sdělila Švihlíková, že Čína je umí vysílat a umí je číst.
„A ta návštěva byla velmi pompézní. Bylo patrné, že Čína jí přikládá velkou důležitost – a samozřejmě i ruský prezident řekl jasně, že jí přikládá důležitost, když prostě jako první zemi pro svou zahraniční návštěvu vybral Čínu. Bylo to potvrzením toho, že ty země mají asi nejlepší vztahy v historii, co kdy měly, že kooperují na strategické úrovni. Já bych zdůraznila ještě jednu věc, o které se moc nemluví; vedle všech těch strategických dokumentů a spolupráce v řadě oblastí ekonomických, vojenských a dalších, a to je důvěra mezi těmi dvěma státníky. Ani jeden z nich nejsou lidé, kteří by hned tak někomu důvěřovali, taky jsou v té špičkové politice poměrně dlouho, což samozřejmě člověka nějakým způsobem formuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová