„Tragický, fatální, ničivý omyl!“ Příprava na euro v ČR? Klaus zděšen po slovech Fialy

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
03.08.2023 22:02 | Monitoring

Bývalý prezident Václav Klaus varuje před přijetím eura. Před pár dny se zmínil premiér Petr Fiala (ODS), že Česko bude už příští rok splňovat jedno z nejdůležitějších maastrichtských kritérii, která jsou nutná pro budoucí přijetí společné měny EU. „Je to fatální omyl,“ zdůrazňuje Klaus, že ve vládě sedí mnoho eurofanatiků. Věnoval se i kolektivní vině ze strany státních úřadů v případě tenistky Anastasii Pavljučenkové a operní pěvkyně Anny Netrebko. „To, že se Česká republika stává největším účastníkem války Západu proti Rusku, je podle mého názoru legrační a směšné,“ podotkl Klaus.

„Tragický, fatální, ničivý omyl!“ Příprava na euro v ČR? Klaus zděšen po slovech Fialy
Foto: Hana Brožková
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nepřesáhne letošní deficit státního rozpočtu 300 miliard korun. Václav Klaus poznamenal, že by mu spíše doporučoval nepřesáhnout deficit 30 miliard a až pak by tleskal. V tomto kontextu vzpomenul na časy, kdy v roce 2003 navrhoval v parlamentu uzákonit povinně vyrovnaný státní rozpočet. To by podle něj měl dnes učinit šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS).

„Ministr financí připravuje prvního půl roku státní rozpočet na další rok, tak by jednoznačně zadal: ‚Neodvažujte se mi přinést návrh rozpočtu, kde by výdaje byly větší než příjmy. A úředníci ministerstva financí by škrtli obraně, škrtli by to či ono zemědělcům, dotace filmařům a tak dále. A přinesli by vyrovnaný rozpočet,“ zmínil Václav Klaus.

„Dnes by se mi poslanci za takový návrh smáli,“ dodává Václav Klaus ohledně roku 2003, kdy se snažil v parlamentu prosadit uzákonění povinně vyrovnaného státního rozpočtu. „Tenkrát to ‚pouze‘ nebylo schváleno. To, že by se mi dnes poslanci za takový návrh smáli, ukazuje, myslím, přelom celé generace, celé doby, který dnes zažíváme. Pro mě přelom smutný, pro progresivisty dnešní doby možná přelom veselý, protože proč by se nezadlužovali na věky,“ doplnil v rozhovoru pro XTV.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fiala posluhuje Bruselu, Washingtonu a Kyjevu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 04.08.2023 6:35:04
zatímco vůči zdejším zranitelným občanům (důchodcům, rodinám s malými dětmi) je velmi bezohledný. Proto je špatným premiérem této země. Stejně tak i celá jeho pětikoaliční vláda.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Šichtařová varovala před dopady Green Dealu. Vládní poradce Křeček se posmíval

19:53 Šichtařová varovala před dopady Green Dealu. Vládní poradce Křeček se posmíval

Ekonomka Markéta Šichtařová je podle ekonoma Štěpána Křečka „známá alarmistka“ a její předpovědi jso…