„Urážka občanů ČR. Verhofstadte, omluvte se!“ Ve straně u Rajchla se neudrželi

01.08.2022 16:20

Strana PRO vyzvala belgického europoslance, aby se podle jejích slov omluvil za arogantní a urážlivé chování vůči českým občanům. Konkrétně šlo o europoslance Verhofstadta, jenž měl počátkem června urážet předsedu vlády Česka Petra Fialu (ODS).

„Urážka občanů ČR. Verhofstadte, omluvte se!“ Ve straně u Rajchla se neudrželi
Foto: Youtube
Popisek: Guy Verhofstadt

Dopis, ve kterém požaduje omluvu za velmi nevhodné a urážlivé chování, zaslalo vedení strany Právo Respekt Odbornost Guyi Maurici Maria Louisi Verhofstadtovi, poslanci Evropského parlamentu. Belgický europoslanec se podle strany PRO ve svém vystoupení na zasedání Evropského parlamentu začátkem července hrubě urážlivým způsobem obracel na předsedu vlády České republiky Petra Fialu. Svým káravým křikem ho doslova zostudil, a tím i všechny občany České republiky.

„V dobách, kdy mezinárodní organizace byly především servisní službou pro členské země, by žádného soudného člověka ani ve snu nenapadlo veřejně vřískat na vrcholného představitele suverénního státu tak nechutným a odpudivým způsobem, jak to předvedl pan Verhofstadt. A žádný sebevědomý a zájmy své země zastupující předseda vlády by takový vřískot ani na vteřinu nestrpěl. Je načase se do těchto dob vrátit,“ uvedl diplomat, advokát a mezinárodní právník Petr Vacek, místopředseda strany pro zahraniční záležitosti. 

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 39127 lidí
Na zmiňovaném červencovém jednání europoslanců vystoupil Guy Verhofstadt s požadavkem na zrušení práva veta členských států při rozhodování Evropské rady, přičemž jeho nepraktičnost odůvodňoval zejména potřebou uvalovat sankce vůči Ruské federaci. „Moje žádost a celého parlamentu je, abyste reagoval hladce a rychle,“ emotivně a zvýšeným hlasem pronášel u řečnického pultíku belgický europoslanec svůj příspěvek směrem k Petru Fialovi. „Je to omezená žádost o ukončení jednomyslnosti a národního veta v Evropské radě, protože válka na Ukrajině velmi dobře ukazuje, že to je momentálně problém EU. Potřebujeme tři měsíce, abychom zavedli v EU ropné embargo. Tři měsíce, abychom o tom rozhodli kvůli národním vetům. Tato válka ukazuje, že to musíme změnit. Takže já vás žádám, abyste plynule řekl ‚ano‘ požadavkům parlamentu na konvent a nehrál si tam, pane premiére, jako včera. Připravit dopis s ostatními členskými státy s tichým postupem a říci ‚ano‘,“ pokračoval Verhofstadt a nakonec na Petra Fialu zahřímal: „Nepoužívejte jen Havlova slova, chovejte se jako Václav Havel.“

„Považuji za nepřípustné, aby jakýkoliv europoslanec ostentativně a veřejně káral předsedu vlády jakékoliv členské země a tímto nevybíravým způsobem de facto naléhal na realizaci rozhodnutí, jež náleží výhradně do kompetencí každého členského státu. Pokud pan Verhofstadt okřikuje našeho předsedu vlády, okřikuje tím v podstatě všechny občany naší země. Je pak smutnou ukázkou našeho poníženého postavení, že šéf exekutivy České republiky se proti tomuto excesu neohradí a se sklopenou hlavou si zapisuje při Verhostadtově výlevu poznámky do svého notýsku jako žák 1. třídy. Toto ponížení České republiky se již nesmí opakovat. Pokud chceme být i nadále plně suverénním a svrchovaným státem, pak je nezbytné, aby se nejvyšší představitelé naší země podle toho také chovali,“ konstatuje advokát Jindřich Rajchl, předseda strany PRO, a jeho slova doplňuje první místopředseda strany PRO, advokát Tomáš Nielsen: „Vystupování zástupců České republiky v EU se dlouhodobě nese ve znaku podřízenosti a servility. Předseda vlády Fiala tam ale nevystupuje jako soukromá osoba. Zastupuje občany ČR. Pokud jemu nevadí, že nás všechny okřikuje člen Evropského parlamentu, tak nám ano. Tohle si prostě nikdo vůči svrchované zemi nemůže dovolit.“

Pokud jde o zrušení práva veta jednotlivých členských států, zastává vedení PRO jasné stanovisko: „My bychom v žádném případě nehlasovali pro zrušení práva veta jednotlivých členských států. Pan Verhofstadt nám totiž předvedl názornou ukázku toho, jak by jednání v EU s členskými státy po zrušení tohoto práva vypadalo,“ říká Jindřich Rajchl. „Tento případ ukazuje, jak nutné je zachovat si právo veta při rozhodování v EU. Jinak nás takhle budou její zástupci okřikovat dál a my nebudeme mít šanci se bránit. Ukazuje se také, že z naší společnosti opravdu zmizela slušnost a odbornost. Místo diskuse jsme přešli do fáze emočních výlevů. Jsem také přesvědčen, že místo prázdných hesel o vystoupení z EU, což je dlouhodobý proces bez jasného cíle, musíme hájit naše práva a zájmy už nyní a aspoň začít EU vracet k její původní myšlence,“ dodává na závěr Tomáš Nielsen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…