Masivní vyhoštění ruských diplomatů se podle včerejšího vyjádření britské premiérky Theresy Mayové zúčastnilo asi 23 zemí, které dohromady „vyexpedovaly“ více než 115 osob. K této aktivitě se připojilo také NATO, které podle informací deníku Guardian odebralo akreditaci sedmi členům ruské mise a u dalších tří žádost o akreditaci odmítlo. Celkový počet osob v ruské misi při NATO se tak sníží ze třiceti na dvacet osob.
Nejvíce ruských diplomatů, celkem šedesát, vyhostily Spojené státy. A to na osobní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který je přitom od vstupu do prezidentského úřadu obviňován z náklonnosti k Moskvě, jeho kritici tvrdí, že s ruskou stranou spolupracoval již v rámci své předvolební kampaně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na to konto obvinil Spojené státy, že své evropské partnery ve snaze přinutit je ke stejnému kroku „vydíraly“.
Rusko již v první fázi odpovědělo na vyhoštění svých 23 diplomatů z Velké Británie stejným krokem. Nyní hrozí, že bude stejně reagovat i vůči dalším zemím. Lze ted očekávat, že z Ruska budou vyhoštění také minimálně tři čeští diplomaté. Naopak Řecko, Portugalsko, Slovensko, Malta či Rakousko se hromadného vyhoštění ruských diplomatů neúčastní. Švédsko, Norsko, Maďarsko, Rumunsko, Makedonie a pobaltské státy se potom omezily na vyhoštění pouze po jednom ruském diplomatovi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro