A pozor. Věra Jourová vyráží do boje s ruskými dezinformacemi, ovlivňujícími eurovolby

05.12.2018 17:10

Česká eurokomisařka Věra Jourová už před časem varovala občany České republiky, že se Ruská federace pokusí ovlivnit volby do Evropského parlamentu prostřednictvím šíření dezinformací. Brusel proti nim hodlá vytáhnout do boje. Žádá o pomoc Facebook, Twitter i Google. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

A pozor. Věra Jourová vyráží do boje s ruskými dezinformacemi, ovlivňujícími eurovolby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto
reklama

Většina evropských politiků nepochybuje o tom, že se Rusko pokusí ovlivnit nadcházející jarní volby do Evropského parlamentu. Před touto možností opakovaně varovala i česká eurokomisařka Věra Jourová. Brusel to však nechce nechat jen tak. Žádá Facebook, Twitter i Google, aby si předávaly informace o hoaxech, polopravdách a lžích, které kolují po internetu. Evropská komise bude před volbami souhrn těchto polopravd zveřejňovat.

„Na proruských serverech v Česku se loni objevila například zcela lživá informace, že EU po Česku chce, aby přejmenovalo Karlův most na Most Václava Havla. Podle Jourové patří Česká republika k zemím, které jsou ruskou propagandou ohrožené nejvíc. Jedním z důvodů je podle ní to, že více než polovina Čechů čte zprávy jen na internetu,“ píše server.

Eurokomisařka se obává, že tato cesta může dovést Čechy na porážku jako ovce. Na pomezí dezinformací se podle Jorové pohybuje i server ParlamentníListy.cz. Prosí proto českého premiéra Andreje Babiše, aby informace z tohoto zdroje nesdílel. „Já bych to nedělala, protože Parlamentní listy opravdu jsou na pomezí dezinformací,“ uvedla Jourová.  

Evropská komise také internetové giganty žádá, aby ji informovaly o tom, jak nakládají s politickou reklamou, kterou si u nich kdosi objednal. Nejde však o nařízení, nýbrž jen o žádost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …