A takhle by vyhrál Drahoš! Miliardář Janeček má pro Česko změnu. Mnozí budou jen koukat

11.06.2019 18:43

REPORTÁŽ Jak zreformovat volební systém tak, aby se k moci nedostávali populisté a extremisté a předvolební kampaň byla vedena v pozitivním duchu? Miliardář, byznysman, matematik a filantrop Karel Janeček má plán. Jeho detaily představil v pondělí na přednášce iniciativy Neurazitelny.cz na půdě elektrotechnické fakulty (FEL) Českého vysokého učení technického (ČVUT).

A takhle by vyhrál Drahoš! Miliardář Janeček má pro Česko změnu. Mnozí budou jen koukat
Foto: jok
Popisek: Miliardář Karel Janeček

Anketa

Jaký volební výsledek může ve sněmovních volbách dostat Klausovo hnutí Trikolora?

hlasovalo: 19616 lidí

Řešení vidí Janeček v zavedení nového volebního systému, který prosazuje v rámci své organizace Institute H21. Volební systém D21 neboli také „Janečkova metoda“, jak ji žertem nazývá, by voličům umožnila během voleb udělovat více hlasů.

Kromě těch pozitivních, které by voliči udělovali svým favoritům, počítá i s udělováním tzv. negativních hlasů, kterými by voliči „obšťastnili“ ty z kandidátů, kteří jsou jim nejvíce proti srsti.

Pro parlamentní volby by Janeček zavedl dvoumandátové volební obvody. Do Sněmovny by se tak za každý obvod dostávali dva kandidáti. Voliči by dostali k dispozici čtyři pozitivní hlasy a jeden hlas záporný. (Metoda počítá s tím, že volič dostane k dispozici až dvakrát tolik hlasů, kolik činí počet možných vítězů.) Každý z volebních kandidátů přitom může dostat jen jeden hlas. Neexistovala by tak situace, kdy voliči svými čtyřmi hlasy podpoří jediného kandidáta.

Podobný systém Janeček již v Česku otestoval krátce před posledními prezidentskými volbami ve společenské hře Prezident 21. Změna systému by podle Janečka přinesla vítězného kandidáta, který by byl kandidátem kompromisu či konsensu.

Za typického kandidáta kompromisu Janeček během přednášky označil Marka Hilšera, který ve hře Prezident 21 skončil na druhém místě hned za vítězným kandidátem Jiřím Drahošem.

Čínskou, francouzskou nebo McDonald's?

Miliardář rozdíl ilustroval na následujícím příkladu: pokud by se voliči rozhodovali mezi čínskou, francouzskou kuchyní a restaurací McDonalds. Lidé, kteří by volili francouzskou kuchyni by ji chtěli raději než kuchyň čínskou, ale určitě by nechtěli McDonalds, stejně jako ti, kteří by ve volbách hlasovali pro kuchyni čínskou.

Změna volebního systému má podle Janečka potenciál změnit výsledky voleb globálně. Pokud by se v USA volilo v posledních prezidentských volbách dle této metody, nikdy by nedošlo ke zvolení Donalda Trumpa, vyslovil Janeček provokativní myšlenku.

Cílem je podle Janečka to, aby se nedělo to, co se děje u nás, a to, co se děje v Americe. „Společnost je stále více rozdělená, roste extremismus, roste populismus. Lidé, kteří by jinak byli přáteli se znepřátelí kvůli odlišným politickým názorům,“ uvedl Janeček. Lidé se uzavírají do svých sociálních bublin i kvůli sociálním sítím, dodal. 

Změna volebního systému by podle miliardáře vedla k oslabení populistických a extremistických stran a  k převedení předvolebních kampaní do pozitivního tónu. Také by posílila aktivní roli voliče coby občana zajímajícího se o politiku. Nový volební systém by podle Janečka rovněž podpořil malé strany a nezávislé kandidáty.

Hazard, burzy a software...

Janeček se v úvodu přednášky rozhovořil o motivech, které ho přivedly k jeho současným aktivitám.

Přiznal se, že měl vždy rád hazardní hry, například Blackjack. Zároveň se zajímal o obchodování na finančních trzích. Dvě záliby propojil s profesí programátora a matematika a vyvinul aplikaci, která obchodování s cennými papíry usnadňovala. Na té vydělal.

Posléze vydělal na finančních trzích rovněž značné množství peněz prostřednictvím naprogramovaného softwaru. Jak Janeček uvedl, jeho finanční skupina RSJ zaměřující se na obchodování na bázi algoritmů se již na řadě segmentů trhu s cennými papíry nachází v pozici takzvaného „market makera“ neboli tvůrce trhu.

Janeček si dle svých slov postupně uvědomil, že aby byl člověk v současném světě svobodný, potřebuje prostředky, zdroje. Poté, co vydělal dost peněz na to, aby je sám za svého života zvládl utratit, si uvědomil, že může své peníze investovat za dobrým účelem.

Posluchačům se například pochlubil tím, že jeho společnosti poskytují granty. Janečkovy obchodní společnosti se dle jeho slov dají poznat tak, že jejich název velmi často končí číslem 21.

Janečkova firma UP21 například funguje jako tzv. inkubátor (podpora) českých start-upových firem. Společnost Pilot21 se zase zaměřuje na vývoj bezpilotních zařízení, tzv. dronů, leteckých simulátorů, ale zajímá se i o projekt létajících automobilů.

Další firmou, se kterou se podnikatel pochlubil, je CB21 PHARMA zabývající se produkcí kosmetických produktů, které mají podle Janečka i léčivé vlastnosti. Firma podle něj hodlá investovat do segmentu léčebného konopí. „Konopí je pro mě magic, univerzální květina, která pomáhá v mnoha aspektech,“ uvedl Janeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dusno a hádky. Nic nenašla! Kouzla, miliardy! Stanjura myl hlavu Schillerové, ta mávla rukou a řekla...

14:38 Dusno a hádky. Nic nenašla! Kouzla, miliardy! Stanjura myl hlavu Schillerové, ta mávla rukou a řekla...

Místo dvanácti miliard šest. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) získala půlku p…