Advokát: Kontrola nemocných pracovníků? Firmy to stejně nevyužijí

28.08.2011 16:31

Po měsících příprav přichází do sněmovny další novela zákoníku práce z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Ta se zasazuje především o posílení pravomocí zaměstnavatele. Ten by například měl dostat možnost kontrolovat, jestli pracovník na nemocenské dodržuje lékařem stanovený režim. Tato úprava však rozzlobila odboráře, který chtějí podat stížnost k Ústavnímu soudu.

Advokát: Kontrola nemocných pracovníků? Firmy to stejně nevyužijí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Sporný bod zkritizoval i advokát PRK Partners Jaroslav Škubal. Podle něj úprava přinese více škody než užitku, protože ji zaměstnavatelé stejně nebudou využívat. „Ve skutečnosti tento problém nikoho netrápí. Navíc nikdo neřeší, co se stane, když zaměstnavateli otevře zaměstnanec dveře a bude mít štětku v ruce. Není to detailní a pokud sedí zaměstnanec na místě, tak je nepostižitelný. Když ho navíc zaměstnavatel doma nenajde, tak mu později zaměstnanec řekne, že byl u lékaře nebo spal," uvedl pro HN.

Za protiústavní by však úpravu neoznačil. Příliš snadné pořizování neschopenek je totiž podle něj praxe, která české zaměstnavatele reálně trápí.

Vyšší odstupné pro matadory mladé nediskriminuje, míní právník

Jinak ale Škubal novelu pochválil. Ocenil například možnost „pronajmutí" zaměstnance, i když její firma není agenturou práce a nemá k tomu licenci. „Během posledních let jsem zakládal snad deset agentur práce firmám, které agenturami nejsou a tuto činnost ani dělat nechtějí. Oni jen potřebovaly, aby zaměstnanci jedné společnosti mohli fungovat i ve druhé nejenom na pracovní cestě, ale aby si tam mohli například i pověsit cedulku finanční ředitel a běžně fungovali," vysvětluje právník.

Chválu si podle něj zaslouží i úprava odstupného, které by se nově mělo odvíjet od délky pracovního poměru. Argument, že by tato praxe mohla poškozovat mladší zaměstnance, Škubal odmítá. „Je ale samozřejmé, že se v případě propouštění použije běžný postup společností ze západní Evropy. Tedy poslední přijatý, první propuštěný," připouští.

Čtěte také:

Nový zákoník práce doporučil výbor. Opozice nic nezměnila 

Drábkova novela zákoníku práce prošla vládou 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…