Aktivisté v Německu vtrhli do dolů českého miliardáře. Má je okamžitě zavřít

30.11.2019 20:20 | Zprávy

Stovky až tisíce klimatických aktivistů dnes ráno pronikly do několika hnědouhelných dolů na východě Německa, kde požadují okamžité ukončení těžby. Akce se účastní i čeští aktivisté ze sdružení Limity jsme my. „Všechny doly i elektrárny v místě vlastní český uhlobaron Daniel Křetínský, majitel druhé největší uhelné firmy v Evropě – Energetický a průmyslový holding (EPH). Právě na jeho devastující činnost chtějí Limity jsme my upozornit především,“ uvedlo sdružení na svém twitteru. V dole Jänschwalde protestující napadli policii, přičemž tři strážci zákona utrpěli zranění.

Aktivisté v Německu vtrhli do dolů českého miliardáře. Má je okamžitě zavřít
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hnědouhelný lom Československé armády nacházející se v severočeské hnědouhelné pánvi

Na 500 členů uskupení Ende Gelände, které za dnešními protesty stojí, nejprve vniklo do areálu lužického dolu Jänschwalde. „Protože politika selhává, prosadíme dnes odklon od uhelné energie sami, a to okamžitě,“ napsali aktivisté na twitteru. Německo zatím s ukončením těžby hnědého uhlí počítá v roce 2038.

Nevynechali ani železniční trať spojující důl Jänschwalde s nedalekou elektrárnou. I do té se následně část demonstrantů podle energetické společnosti Leag pokusila proniknout. Policie má na místě řadu jednotek. Leag výkon elektrárny snižuje na minimum, aby se připravila na hrozící nedostatek uhlí. Koncovým vlastníkem dolu i zdejší elektrárny je Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského.

Policie, která ke zvládnutí agresivní skupiny nasadila obušky, před vstupem do oblasti těžby varovala. Kdo tak učiní, vystavuje se podle ní ohrožení života. Aktivisté ale varování nevyslyšeli a pronikli dnes v počtu asi 500 i do dolu Welzow-Jih, který také patří EPH.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obavy z Bradáčové: Chce být žalobcem, soudcem i katem

6:51 Obavy z Bradáčové: Chce být žalobcem, soudcem i katem

Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová prý aspiruje na sloučení funkce žalobce, soudce i kata. Š…