Svůj „nezaujatý“ postoj vůči českému prezidentovi dávají význačná světová média najevo už ve svých titulcích. Například americký deník The New York Times označuje Zemana za „populistu a nepřítele migrantů“. V úvodu svého textu deník cituje analytika Aspen Institute Michala Korana, podle kterého výsledek českých voleb přivátá především Rusko. „Výsledek voleb ovlivnila rozdělenost české společnosti a schopnost Zemana přiživovat obavy obyvatel země.“
Prostor pro vyjádření však dostala také Eliška Hašková-Coolidge, která pracovala přímo v Bílém domě pro několik amerických prezidentů a k Zemanovi je mnohem shovívavější. „Podobné obavy jsou skutečně přehnané. Český prezident určitě neusiluje o to, aby se z České republiky stal vazal Ruska. Nelíbí se mi jeho vulgarity, ale byla jsem ochotna je přehlédnout. Je důležité mít v čele státu zkušeného politika, který se mnohokrát setkal s jinými světovými lídry.“
Rovnou k meritu věci jde ve svém titulku i britská mutace německé rozhlasové stanice Deutsche Welle, která Zemana označuje jako „prorusky orientovaného“. „Zeman zvítězil díky chudým a venkovským voličům,“ cituje Deutsche Welle bruselského analytika Vojtěcha Němce a tvrdí, že proruské a pročínské postoje českého prezidenta rozdělují celou zemi. „Vedle toho Zeman kritizuje migrační politiku EU. Jeho antiimigrační politika mu získala mnoho hlasů.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník