Amnestie zpochybňuje demokracii. Tejc se na ČT pustil do ministra Blažka

02.01.2013 22:53

Jedním z nejhlasitějších kritiků Klausovy amnestie je opozice. „Amnestii odmítáme jako celek, je příliš široká a není tak symbolická jako slovenská,“ vyjádřil se Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra za ČSSD, v pořadu Události, komentáře na ČT 24.

Amnestie zpochybňuje demokracii. Tejc se na ČT pustil do ministra Blažka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

Obává se, že hromadné propouštění vězňů je jen fíkovým listem, pod který se schová druhý článek diskutované amnestie, který slibuje zastavení stíhání u dlouholetých žalob. „Je to další rozhodnutí, které zpochybňuje demokracii jako takovou,“ řekl ostře Tejc. Společnost je prý už nyní velmi znechucená děním na politické scéně a tento krok ji podle něj pobouřil ještě více.

Z Ústavy je patrné, že odpovědnost za amnestii nese premiér, který ji podepisuje. „Kdyby byl v čele premiér z ČSSD, nic takového by nikdy nepodepsal,“ odmítl tento scénář.

Poškozeným ublížila justice, ne Klaus

S jeho tvrzením o poškozování demokracie ale nesouhlasil ministr spravedlnosti Petr Blažek (ODS). „Demokracií to nezakývá. Stojí na jiných hodnotách, než je amnestie,“ odvětil na Tejcovu adresu. Popřel také spekulace, které se v souvislosti s amnestií vyrojily. Podle nich si Klaus vybral několik prominentů, které chtěl očistit, a podle nich teprve sepsal podmínky své amnestie. „Naprosto to odmítám,“ řekl Blažek, který s Klausem amnestii konzultoval.

Jeho slova potvrdil i Klausův tajemník Ladislav Jakl. „V žádném případě tomu nepředcházela žádná takováto analýza. Ta se týkala pouze osobních neosobních kritérií, nikdo se z toho nevyzobával,“ nechal se slyšet.

Klaus dle jeho slov opřel své rozhodnutí na základě postoje Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který považuje soudní řízení trvající více jak 6 let za pochybné a nespravedlivé. Podle Jakla není pravda, že by tak prezident ublížil poškozeným, kteří už se finančních náhrad nedočkají. „Pan prezident nepominul práva poškozených. To udělal soud a justice svým otálením,“ prohlásil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…