Andrej Babiš přijel mezi lidi a začala smršť: Rektoru Bekovi jsem žádnou závaznou nabídku jít do vlády nedal. On šel ven a hned to zneužil. Další rektor Medek...

4. 11. 2017 12:50

REPORTÁŽ Na setkání v Jablonci Andrej Babiš prozradil, že měl v povolební odpoledne skvělou náladu. Dokud se nedozvěděl, že Kalousek zase „prolezl“ do Sněmovny. Doufá, že menšinová vláda uspěje hned na první pokus, rozhodně nechce vládnout bez důvěry. Chce spojovat, nikoliv rozdělovat. Má však silné protivníky. „Dnes se hraje o obrovské miliardy. Když si spočítáme, jak je stát obsazený historicky. Kdo kde je. Oni udělají všechno pro to, abychom vládu nepostavili,“ řekl. Ke všemu ještě teď dle něj „z díry“ vylezl nejzkorumpovanější premiér této země Topolánek.

Andrej Babiš přijel mezi lidi a začala smršť: Rektoru Bekovi jsem žádnou závaznou nabídku jít do vlády nedal. On šel ven a hned to zneužil. Další rektor Medek...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
Poděkovat svým voličům za podporu přijel v pátek Andrej Babiš. „Vím, že je zvykem, že politici přijíždějí jen před volbami. Rozhodl jsem se, že budeme navštěvovat kraje, kde jsme měli nejvíc procent. Chceme vám poděkovat a říci, co se děje,“ konstatoval předseda hnutí ANO v zaplněném sále hotelu Břízky. Věnoval se zpochybňování nároku hnutí ANO na post předsedy Poslanecké sněmovny a připomněl, že už čtyřikrát se v novodobé historii České republiky stalo, že premiér a předseda Poslanecké sněmovny byli ze stejné strany. „V den voleb v sobotu odpoledne jsem měl skvělou náladu do té chvíle, než jsem se dozvěděl, že do Sněmovny zase prolezl Kalousek. To je strašné neštěstí,“ pobavil přítomné. „On, největší demokrat, říká, že když nám jeden a půl milionu lidí dalo ve volbách hlasy, že se stalo něco nedemokratického,“ podivil se.
 
Babiše mrzí, že ODS nechce jít s ANO do koalice. „V každé straně jsou lidi slušní i neslušní, experti i neexperti. Když jsem na Primě říkal, že Klaus by školství zvládl, Černochová obranu, nebo Hamáček, to nebyla nabídka. Jen příklad. Oni to stejně nechtějí. Takže nám nezbývá než menšinová vláda. Pan Fiala tvrdí, že jsme se dostatečně nesnažili. Tak nevím, jestli jsme si měli kleknout a prosit ho na kolenou,“ sdělil s tím, že nemají čas. „Musíme rychle zvolit předsedu Sněmovny, rozpočtový výbor, rozpočet,“ upozornil. „Chtěl jsem ještě, abychom v něm prosadili základní výměru důchodu, který by změnil schválený rozpočet. Podle něj dostanou důchodci dle výše důchodu. Chtěli jsme, aby všichni dostali stejně 448 korun měsíčně,“ upozornil.

EXKLUZIVNÍ VIDEO: Václav Klaus si to vyřídil s Babišem, celou ODS, ČSSD a s Kalouskem

Určitě nechceme vládnout čtyři roky bez důvěry

Anketa

Podpořili byste svým hlasem Mirka Topolánka v boji o Hrad?

14%
86%
hlasovalo: 14575 lidí
Poté připomněl prezidenta Zemana, který podle jeho názoru rád provokuje. „Také nám tím příliš nepomáhá, protože určitě nechceme vládnout čtyři roky bez důvěry. Uděláme všechno pro to, abychom v prvním pokusu uspěli,“ tvrdí. V programovém prohlášení mohou případným partnerům dle něj ukázat například věci z programu ODS – snižování daní, snižování sociálního pojištění, boj proti byrokracii. „Určitě ale nebudeme souhlasit se zrušením kontrolního hlášení a EET. Stále máme přebytkový rozpočet. Vybírali jsme o 250 miliard daní navíc. Máme jedny z nejlepších financí v Evropě,“ pochválil se.
 
Souhlasí i s větší kompetencí pro starosty. „Nechápu, proč STAN tam nemá přímou volbu starostů. O tom bychom se možná mohli pobavit. To chce zase Okamura. Větší odpovědnost politiků. Tak ať nám to ukáže,“ uvedl Andrej Babiš a pokračoval. „Zákon o referendu – proč ne? Pojďme se bavit, jaké má být kvórum. Piráti říkají 100 až 150 tisíc, Okamura 100 tisíc, podle nás by mělo být vysoké. Bavme se o tom, co by mělo být předmětem referenda. Historicky jsme měli referendum o vstupu do Evropské unie, ale rozdělení Československa si vyřídili Klaus s Mečiarem pod tím stromem. Nikdo se nás na to tehdy neptal. Pojďme se o tom bavit,“ doporučil. 
 
Věnoval se i migraci. „Chci ji zastavit na úrovni Evropy. Ne, že tu budeme mít zase ostnatý plot a čekat na německého nebo rakouského pasováka, až nám dá razítko, to určitě nechceme,“ sdělil. Našel styčné body i se sociálními demokraty. „Chceme vysoké mzdy i důchody, máme v programu navýšení učitelům,“ vyjmenoval.
 
Hnutí ANO dle něj vždy říkalo, že je tu pro všechny. „Smáli se nám kvůli tomu. Levice, pravice, co to je vlastně? Pravice zničila banky, levičák Zeman je zprivatizoval. Pravice nám navyšovala daně. Ve finále měli všichni stejný program – prachy a moc,“ upozornil Babiš.
 

Andrej Babiš podepisoval svou knihu. Foto: Oldřich Szaban
 
„Kdybych měl výsledky jako sociální demokracie, tak Chovanec, Zaorálek a Sobotka by měli okamžitě rezignovat a už se nikdy neukázat na veřejnosti. Oni jsou tam znovu. Totální fiasko. KDU-ČSL podobně. Proč bychom měli tyto strany oslovovat, když mají své vnitřní problémy. Ať si je vyřeší, pak se můžeme bavit,“ řekl Babiš.
 
Velice těžké je podle něj do vlády dostat někoho, kdo má někde dobrou pozici. „Teď by riskoval možná na pár měsíců, že půjde do vlády. Samozřejmě novináři od rána do večera se je snaží konfrontovat,“ vysvětlil. Ne všechna jednání podle Babiše byla korektní. „Třeba rektor Bek to absolutně zneužil. Ani jsem mu žádnou závaznou nabídku nedával. Říkal jsem mu – vás nesnáší Zeman, jste proti nám, ptám se na váš názor. Šel ven a hned to zneužil. Bohužel. Další pán, rektor Medek – doporučil mně ho primátor Vokřál – mi napsal mail, že z rodinných důvodů nemůže. Ani jsme se nepotkali. Ale už média psala, že prý další kandidát odmítl Babiše. Takhle to probíhá,“ prozradil. „Hledám lidi, kteří by tam nastoupili a byli schopni to řídit. Takoví jsou i na úrovni úředníků. Někteří jsou pod státní službou, není to jednoduché. Navíc se hned budou řešit jejich rodiny, budou je pronásledovat,“ je přesvědčen.
 

Lidé se báli říci, že volí hnutí ANO

Babišovi by se mnohem více líbil většinový systém. Prý ho chtěl po revoluci i Václav Havel. „Tak proč ho nedovezli z Ameriky? Mohlo to být jasné. Vyhráli jsme volby, postavíme vládu na čtyři roky. Když to budeme dělat špatně, tak nás příště nezvolíte. Jednoduché. Celý stát je neefektivní z titulu poměrného systému. V Nizozemsku se letos čekalo na vládu 208 dní. Teď Merkelová, jak dlouho bude čekat?“ ptal se. „Má tam Zelené, kteří říkají – přijďte všichni sem, celá Afrika, nevadí nám to. FDP bude říkat – Řecko v eurozóně? To jste se zbláznili, musí z ní ven. Jsem zvědavý, jak tohle paní Merkelová dá dohromady,“ konstatoval.
 
„Koaliční vládnutí je největší problém. Nechci už sedět ve vládě, kde Zaorálek čte německé noviny, Chovanec české, každý je na twitteru, jeden hraje šachy. Je třeba mít vládu, kterou bude někdo řídit a která bude jeden tým. Jinak to nemá smysl,“ řekl.
 

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš úspěšně sestavil vládu, která dostane důvěru?

82%
hlasovalo: 25323 lidí
 
„Určitě nechceme předčasné volby. Má se naše společnost zase hádat? Teď bude výročí 17. listopadu. V Praze zase budou nějaké demonstrace. Zase lidé budou naštvaní. Proč má být společnost rozdělená? Pan prezident se moc nesnažil, aby společnost spojoval. Já bych se snažil, kdybych byl premiér. Chodil bych za lidmi, kteří mě nesnášejí. Kvůli EET,“ přislíbil. ODS podle něj získala 11 procent právě díky EET. „Naházeli jim to naši bývalí voliči, kteří nemají rádi EET, protože neplatili daně. Fiala má pocit, že vyhrál volby. Má jedenáct procent. Kdyby nebylo EET, tak by měla sedm,“ domnívá se. „Nechci, aby společnost byla permanentně rozdělená. Někteří lidé uvěřili mému mediálnímu obrazu, kde média o mně neustále lžou. Proto mám založený ‚Demagog‘, kde odpovídám na tyto lži,“ vysvětlil Babiš. 
 
„Jsme proti klientelismu a korupci. Dnes se hraje o obrovské miliardy. Když si spočítáme, jak je stát obsazený historicky. Kdo kde je. Oni udělají všechno pro to, abychom vládu nepostavili. Budou křičet, že jsem nějaké ohrožení. Obávám se, že to bude do konce prezidentské volby. Opakuji znovu – nechci rozdělovat, ale spojovat. Proto říkám těm, kteří nás nevolili – ať nám dají tu šanci. Možná změní názor,“ myslí si.
 
„Výsledek voleb je fenomenální. Vyhráli jsme ve všech krajích i okresech. Je to neuvěřitelné. Je vidět, že atmosféra proti nám na sítích – ty absolutně nenávistné komentáře – způsobila, že lidé se báli přiznat, že volí hnutí ANO. Včera jsme byli v Lovosicích, kde večer na náměstí přišlo osm set lidí. Když jsme tam byli v kampani, tak jich bylo šedesát,“ vypozoroval. Připomněl, že tento skvělý výsledek dosáhli i navzdory neustálé protibabišovské mediální masáži. „Vylhané věci. Čapí hnízdo, dluhopisy, StB – Ústavní soud a tyhle nesmysly. Bohužel to pokračuje. Že prý nemáme právo mít předsedu Sněmovny, a vládu vlastně také ne. Prý vláda stejně nezíská důvěru. Jak to oni dopředu vědí?“ ptá se.
 
„Když vyleze z díry Topolánek, nejzkorumpovanější premiér této země a vykládá něco o tom, jak skládal vládu, tak ať řekne, kolik dal Melčákovi a Pohankovi? Po kavárnách se říkalo, že každému z nich dal desítku. A on se tím chlubí? Že uplatil dva ČSSD poslance, aby měl 102 poslanců? My ale nebudeme nikoho uplácet,“ zdůraznil.
 
Po dotazech ještě Andrej Babiš podepisoval svoji knížku a pak uháněl za dalším programem.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…