Babiš bude na Slovensku probírat oslavy výročí i aktuální témata

28.12.2017 14:57

Oslavy kulatých výročí, která připadají na rok 2018, ale také aktuální zahraničněpolitická témata včetně regionální spolupráce budou probírat příští pátek premiéři Česka a Slovenska. Vyplývá to z materiálu o cestě, který připravilo ministerstvo zahraničí. Předseda české vlády Andrej Babiš (ANO) na Slovensko zamíří na první zahraniční návštěvu, zatím se ve funkci v cizině jen účastnil evropského summitu v Bruselu v polovině prosince.

Babiš bude na Slovensku probírat oslavy výročí i aktuální témata
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Právě na okraj prosincového jednání Evropské rady se Babiš se svým slovenským protějškem Robertem Ficem poprvé setkal po jmenování předsedou vlády. Fico po schůzce Visegrádské skupiny, která summitu předcházela, novinářům řekl, že si s Babišem začal tykat a krátký rozhovor vedli ve slovenštině. „Velmi si toho vážím, vztahy mezi českým a slovenským premiérem byly vždy vynikající, bez ohledu na to, v jakém táboře se nacházeli,“ uvedl.

Fico v Bruselu připomněl, že osobně měl skvělé vztahy s Mirkem Topolánkem, Jiřím Paroubkem, Petrem Nečasem, Janem Fischerem i Bohuslavem Sobotkou. „Bože, to jsem jich tolik přežil, to je hrozné,“ žertoval. Myslí si, že i spolupráce s Babišem bude bez problémů.

Cesta na Slovensko má podle ministerstva symbolický význam, protože Česko s jeho sousedem pojí mimořádné vazby. Rozhovoru premiérů ohledně historických připomínek by mělo dominovat především 100. výročí vzniku Československa. „Stranou rozhovoru nezůstanou ani aktuální zahraničněpolitická témata, včetně otázek regionální spolupráce,“ stojí v materiálu.

Babiš se chystá také do Bulharska, kam by měl zamířit 22. ledna. Minulý pátek po jednání vlády to zdůvodnil tím, že Bulharsko bude od Nového roku předsedat Evropské unii, a bude tak podle něj mít zásadní vliv na evropskou agendu. Diplomacie chystá i schůzku s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem či zástupci Rakouska, které předsednictví v červenci převezme od Bulharska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

12:31 Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

Politolog Petr Robejšek se v komentáři pro deník MF Dnes zamyslel nad tím, proč zemřela levicová pol…