Babiš se Sobotkou si notovali v Partii. Časy Johna a Hanákové prý skončily

24.11.2013 12:25

V diskusním pořadu Partie na TV Prima Family proti sobě usedli dva muži, kteří by v následujících měsících a letech měli sedat spíše vedle sebe. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf hnutí ANO Andrej Babiš by měli být nejvýraznějšími osobnostmi nové vládní koalice.

Babiš se Sobotkou si notovali v Partii. Časy Johna a Hanákové prý skončily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Prvním tématem bylo Ministerstvo vnitra, na které prý ČSSD po lánské anabázi Jeronýma Tejce nemá vhodného kandidáta. „Čtrnáct dní se tvrdě vyjednávalo o programu a byla by škoda, kdyby se debata redukovala na personální otázky,“ uvedl Sobotka. „Řekl jsem, že adepty budu vybírat ze stínové vlády, ale není to žádné dogma,“ dodal. ČSSD má podle něj několik adeptů na Ministerstvo vnitra, ale teď je nechce říkat.

„Je zajímavé sledovat debatu expertů, kteří asi vědí více než my,“ poznamenal k tomu Andrej Babiš. O resortu vnitra se podle něj na sobotním jednání v Průhonicích vůbec nejednalo.

Hnutí ANO se o vnitro určitě přihlásí

Až se tak stane, hnutí ANO se prý o vnitro určitě přihlásí. Podle Babiše je totiž tento resort důležitý. A vůbec prý není problémem, že v ANO není expert, který by mohl resort vnitra řídit. „V této zemi je spoustu expertů, kteří tomu rozumějí. Nemusí to být politik, kdo to bude řídit,“ uvedl Babiš. „My jsme měli paní Peakovou nebo pana Johna," zmínil později experty předchozí koalice. „My máme obrovskou výhodu. U nás se nikdo na ministerstvo neklepe,“ dodal později.

„Tady jsme měli na Ministerstvu kultury paní Hanákovou. Ta paní na to evidentně neměla, ale byla tam prostě proto, že Ministerstvo kultury patřilo do pašaliku TOP 09,“ připojil se Sobotka.

Chtěl jsem to nazvat „Občanské fórum pro budoucnost“

Babiš pak přešel ke svému oblíbenému tématu, jak to chce ve vládě dělat úplně jinak. „Původně jsem to hnutí chtěl nazvat Občanské fórum pro budoucnost,“ začal vyprávět. Je na tom prý podobně jako OF v roce 1989 v tom, že přichází do státní správy nově. „My nejsme politici, my nevíme, jak to chodí,“ vysvětloval.

„My nejsme pod tlakem jako pan Sobotka, kterému se ty straníci hlásí na resorty. V hnutí ANO se nikdo na žádnou funkci nehlásí,“ ujistil. „My jsme jednotná strana, my nemáme žádného Haška a Dienstbiera. Jsme jednotní, i když politologové spekulují o nějakém našem rozpadu,“ ujistil Babiš. Sobotka k tomu poznamenal, že věří, že Babišovu hnutí tato jednota vydrží celé volební období.

Babiš k tomu vznesl požadavek, aby koaliční smlouvu podepsali všichni poslanci, a zejména zdůraznil poslance ČSSD. „Pan Hašek zase bude panu Sobotkovi říkat, že to vyjednal blbě,“ vyjádřil obavu.

Fotogalerie: - Tygr Andrej Babiš

Hnutí ANO získalo 18.65 procent hlasů od voličů. S...
Do sněmovny se tak dostane mnoho nových tváří
Martin Stropnický
Moderátor Honza Musil je zatím jen sympatizantem h...
Jiří Zlatuška
Čekání na tiskovou konferenci bylo dlouhé

V jeho straně prý budou hlasovat „pro" jednoznačně všichni. „My jsme měli teambulding, zahráli jsme si bowling, a teď jsme jednotní,“ vysvětlil kouzlo stranické jednoty. Jeho lidé jsou prý rozumní a svou úlohu vidí v řízení veřejné správy. „Jsme to občanské fórum, které šlo do politiky, protože politici to nejsou schopni řídit,“ zopakoval.

On byl dvacet let v Parlamentu, já v byznysu. Mohlo by to fungovat

Babiš poté ujistil, že jeho prioritou v příští vládě je funkce vicepremiéra pro ekonomiku. „Je to podobné jako způsob, jakým řídím Agrofert. Tedy přes lidi, zodpovídající za jednotlivé resorty. V této funkci by chtěl začít dělat aktivní hospodářskou politiku, hledat investory a zajišťovat lidem práci.

„Ministry řídí předseda vlády“, poznamenal k tomu Sobotka. Je však prý přirozené, že vicepremiér pro ekonomiku bude koordinovat hospodářské resorty a zajišťoval komplexně hospodářskou politiku. Navíc by prý pokládal za užitečné, kdyby ze dvou podobně silných stran jedna měla premiéra a druhá prvního vicepremiéra.

„Já nejdu do vlády, abych tam soupeřil s panem Sobotkou, my budeme tým,“ ujišťoval šéf ANO. „My nechceme dělat to, co do teď, že každý koaliční partner si krade na svém. Pan Sobotka je dvacet let v Parlamentu, já jsem dvacet let v byznysu, takže by nám to mohlo dohromady dobře fungovat,“ věří.

Fotogalerie: - 4. zasedání ÚVV ČSSD

V hotelu Olšanka proběhlo zasedání ÚVV ČSSD
Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci
Bohuslav Sobotka odchází z tiskové konference
Pohled do zasedacího sálu ÚVV ČSSD
Michal Hašek s Bohuslavem Sobotkou na zasedání ÚVV...
Pohled do zasedacího sálu ÚVV ČSSD

Nehodlá však, jak zopakoval, ve vládě setrvávat za každou cenu. „Pokud náš partner bude krást a ta strana si neudělá pořádek, tak tam s ní prostě nebudeme,“ ujistil Babiš. Sobotka pak uvedl, že věří, že vláda skutečně bude fungovat jako tým, a ne jako Nečasův kabinet, kde byla každých čtrnáct dní vládní krize.

„Budeme usilovat, aby veřejnost z toho měla jiný pocit, než byla doposud zvyklá. Budeme se chovat jinak, budeme komunikovat a veřejnost to pozná,“ zakončil šéf ANO.

Zeptám se pana prezidenta, proč změnil názor

Překážkou Babišova vládního angažmá by mohlo být i jeho lustrační osvědčení, které prezident Zeman označil za podmínku jmenování. Babiš namítl, že jeho právní analýzy ukazují, že osvědčení není ke jmenování třeba. „Když to pan prezident bude požadovat, no tak budu nějak reagovat,“ ujistil Babiš. Zemanovi pak přes televizi připomněl, že dříve v magazínu Týden Babiše v této kauze naopak hájil. Teď by se ho prý musel zeptat, proč nyní tento názor změnil.

Sobotka k tomu uvedl, že pětadvacet let po listopadu 1989 už existují mnohem aktuálnější problémy. Je prý velkou otázkou, zda po takové době ještě lpět na lustračním zákoně. Existuje prý několik právních výkladů a pro budoucnost země by nebylo dobré, kdyby se sestavování vlády zadrhlo na tomto interpretačním sporu.

V závěru se debata přesunula k programovým otázkám a prioritám příští vlády. „Nakoupil jsem asi pět set firem a každá byla ve stejnom stave, jako Česká republika. V dezolatním stavu, s managmentem, který krade. A my jsme všude našli ty ranaře, kteří to začali dělat jinak,“ zakončil debatu šéf hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

11:30 Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

Hostem 40. sjezdu ČSSD byl prezident Miloš Zeman. Rozhodl se zúčtovat za prezidentskou volbu i zhodn…