Benzín, nafta, uhlí. Všechno pryč. HNED! Greta si dupla v Davosu

23.01.2020 8:10

Kromě významných představitelů ekonomiky a politiky z celého světa se do švýcarského Davosu, kde tento týden začalo 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), vypravila na tuto významnou konferenci i švédská aktivistka za klima Greta Thunbergová. A jala se zúčastněné čelné světové představitele kárat. Prý nic nedělají a není už „žádný čas“. Opět po vzoru svého loňského projevu připomenula, že chce, aby se „ocitli v panice“. Řekla, že je nutné ukončit těžbu fosilních paliv, a to „hned teď“. Jinak prý budou umírat lidé. „Už po zvýšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia lidé umírají v důsledku klimatických změn,“ varovala. A pustila se i do americké hlavy státu Donalda Trumpa.

Benzín, nafta, uhlí. Všechno pryč. HNED! Greta si dupla v Davosu
Foto: Repro World Economic Forum
Popisek: Aktivistka Greta Thunbergová
reklama

Na probíhajícím čtyřdenním zasedání, jehož se účastní až tři tisícovky významných osob, se kromě ekonomických témat řešilo napětí na Blízkém východě a taktéž i ekologická témata.

Anketa

Měl by být člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka odvolán Poslaneckou sněmovnou?

98%
2%
hlasovalo: 20444 lidí


V úterý během ranní panelové diskuze Thunbergová vyčítala světovým lídrům, že pro ochranu klimatu i přes své sliby nic neudělali. Naslouchat by dle ní měli mladým lidem. „Prázdná slova a sliby by měly vyvolat dojem, že se pro klima něco dělá, ale proti klimatické krizi se nekoná nic,“ řekla.

A vyzvala politiky a média, aby věnovali pozornost vědeckým závěrům: „Pokud bude lidstvo pokračovat ve vypouštění uhlíkových emisí dosavadním tempem, nebude možné udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 stupně oproti období před průmyslovou revolucí.“

Podle dalších slov mladé aktivistky nemá „nikdo z politických a hospodářských špiček absolutně žádný zájem na ochraně klimatu“. „Náš dům stále hoří. Vaše nečinnost rozdmýchává plameny každou hodinu,“ zuřila.

V boji s klimatickými změnami nám prý nepomohou už ani technologie. Dle ní totiž „nemá smysl spoléhat se na technologie, které dosud neexistují“, jelikož „není žádný čas“.

„S dnešní mírou vypouštění emisí vyčerpáme zbývající rezervu za necelých osm let. To není jen tak něčí názor, to je věda. Vím, že o tom nechcete psát ani mluvit, ale já ta čísla budu opakovat, dokud nezačnete,“ soptila.

Světové společnosti, banky, instituce a vlády podle Grety musí okamžitě přestat investovat do fosilních paliv a podporovat jejich těžbu a využívání. „Co se musí udělat okamžitě, je zastavit vše, co se týká fosilních paliv,“ uvedla.

Na zastavení těžby fosilních paliv prý nemáme už ani rok a musí se uskutečnit „hned teď“. „Nechceme, aby se tyto věci prováděly do roku 2050, 2030 nebo do roku 2021. Chceme, aby se to stalo hned teď,“ připojila.

Pokud se tak nestane, tak předznamenala, že budou kvůli tomu umírat lidé. Záleží prý totiž na „každém zlomku stupně“. „Už po zvýšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia lidé umírají v důsledku klimatických změn,“ varovala.

Připomenula i svá loňská slova, kdy si přála paniku. V minulém roce totiž na této významné akci pronesla: „Chci, abyste se ocitli v panice, abyste pociťovali strach, který každý den zakouším já.“ A v narážce na to opět zopakovala podobnou tezi: „Stále vám říkáme, abyste se ocitli v panice a jednali tak, jako byste své děti milovali víc než cokoli jiného.“

Během svého projevu se také opřela do americké hlavy státu Donalda Trumpa, jenž vystoupil v Davosu krátce před ní. Řekla, že „nepotřebujeme nízkouhlíkovou ekonomiku ani nízké emise“, ale že musí být jakékoli emise zcela zastaveny, abychom cíle dosáhli. Ještě předtím referovala, že k tomu nedopomůže ani sázení stromů. Mířila tak právě na šéfa Bílého domu, který oznámil, že se Spojené státy připojí k iniciativě na zalesnění planety nazvané „tři biliony stromů“.

„Sázení stromů je samozřejmě dobré, ale nestačí a nemůže nahradit skutečnou ochranu přírody,“ doplnila a zájem zlepšit klima výsadbou stromů semlela slovy kritiky: „Neplaťte jiným lidem, aby kvůli vašemu znečišťování někde vysazovali stromy.“

Krok, který má vést ke zlepšení klimatu, Trump oznámil na konferenci se slovy o přirozené kráse světa. „Dnes s potěšením oznamuji, že se Spojené státy připojí k iniciativě jednoho bilionu stromů, která byla zahájena tady na Světovém ekonomickém fóru. Zavázali jsme se zachovat majestát božího stvoření a přirozenou krásu našeho světa,“ uvedl.

Donald Trump během svého projevu nehovořil jen o záměru vysadit stromy. Hovořil též o nevídaném hospodářském rozmachu Spojených států, který měl nastat za jeho vlády. „Jsme uprostřed ekonomického rozkvětu, jaký Spojené státy ještě nezažily,“ prohlásil Trump. Řekl také, že obchodní dohody, které Spojené státy uzavřely s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století. Na rozdíl od Gretiných slovech o „ocitnutí v panice“ optimismem nešetřil a při oznamování hospodářského růstu své země se jal prohlásit: „Amerika opět vítězí“.Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…