Benzín, nafta, uhlí. Všechno pryč. HNED! Greta si dupla v Davosu

23.01.2020 8:10 | Zprávy
autor: rak

Kromě významných představitelů ekonomiky a politiky z celého světa se do švýcarského Davosu, kde tento týden začalo 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), vypravila na tuto významnou konferenci i švédská aktivistka za klima Greta Thunbergová. A jala se zúčastněné čelné světové představitele kárat. Prý nic nedělají a není už „žádný čas“. Opět po vzoru svého loňského projevu připomenula, že chce, aby se „ocitli v panice“. Řekla, že je nutné ukončit těžbu fosilních paliv, a to „hned teď“. Jinak prý budou umírat lidé. „Už po zvýšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia lidé umírají v důsledku klimatických změn,“ varovala. A pustila se i do americké hlavy státu Donalda Trumpa.

Benzín, nafta, uhlí. Všechno pryč. HNED! Greta si dupla v Davosu
Foto: Repro World Economic Forum
Popisek: Aktivistka Greta Thunbergová

Na probíhajícím čtyřdenním zasedání, jehož se účastní až tři tisícovky významných osob, se kromě ekonomických témat řešilo napětí na Blízkém východě a taktéž i ekologická témata.



V úterý během ranní panelové diskuze Thunbergová vyčítala světovým lídrům, že pro ochranu klimatu i přes své sliby nic neudělali. Naslouchat by dle ní měli mladým lidem. „Prázdná slova a sliby by měly vyvolat dojem, že se pro klima něco dělá, ale proti klimatické krizi se nekoná nic,“ řekla.

A vyzvala politiky a média, aby věnovali pozornost vědeckým závěrům: „Pokud bude lidstvo pokračovat ve vypouštění uhlíkových emisí dosavadním tempem, nebude možné udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 stupně oproti období před průmyslovou revolucí.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

18:30 Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

Bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor v podcastu Startitup varoval, že vzt…