Blatný, Petříček, Zaorálek. Už mi volali dva velvyslanci... Libor Rouček ohlašuje znepokojení ze zahraničí

13.04.2021 21:29 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK Politická nezodpovědnost! Destabilizace vlády! Bývalý místopředseda Evropského parlamentu líčí „asistovanou sebevraždu ČSSD“. Nebere si servítky ani vůči staronovému šéfovi strany. Jan Hamáček měl podle něj nechat ministry na svých postech. Pokud vývoj ve straně půjde takhle dál, čeká ji jen výprask v parlamentních volbách. A reakce ze zahraničí? „Dnes mi volali už dva velvyslanci, které nechci jmenovat…“.

Blatný, Petříček, Zaorálek. Už mi volali dva velvyslanci... Libor Rouček ohlašuje znepokojení ze zahraničí
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

„My to překlepeme, ale jestli ČSSD? Nevím.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček už říká, že nic jiného, než hořký smích snad ani nezbývá. „Než se tím trápit…,“ podotýká se smíchem k bídnému stavu nejstarší české politické strany u nás.

ČSSD má za sebou sjezd. Obdivuhodné podle Roučka je, že se ho podařilo zorganizovat on-line. Tím s pochvalnými slovy končí. Chybělo mu především zhodnocení situace a uplynulého vývoje. „Výsledky jsou katastrofální. Strana ztratila více než polovinu svých členů. Z pětadvaceti tisíc má snad jedenáct. Prohrála katastrofálně všechny volby, ať to byly volby komunální, krajské nebo evropské. Člověk by očekával nějakou sebereflexi, popis příčin porážky a hledání východiska. To se nestalo.“ Rouček vzpomíná na sliby o otevření stany sympatizantům a příznivcům levého středu.

Roučkovi se nelíbí ani jednání staronového předsedy hned po sjezdu. Ministry měl nechat na svých místech. Vyhodit ministra zahraničí byla podle něj chyba. „Nikdo nepředpokládal, že vyhodí ministra zahraničí jen proto, že měl jinou představu, jak by měla ČSSD fungovat,“ podotýká Rouček. Navíc Hamáček neměl náhradu. „Asistovaná sebevražda spočívá i v tom, že ČSSD znovu destabilizovala minimálně dvě ministerstva. Destabilizovala vládu. Situace se nevyřeší během dne nebo dvou dnů. Bude mít následky. Když má strana teď tři nebo čtyři procenta, dá se velmi těžko očekávat, že se dostane k potřebným pěti. ČSSD se neustále sebepoškozuje,“ varuje. 

Prezident podle Roučka není schopen ČSSD zapomenout, že ho v roce 2003 nepodpořila, když kandidoval na prezidenta. „Spousta lidí si neuvědomuje, že už prezident není člen ČSSD, opírá se o jiné síly. Jan Hamáček, aby se mu zavděčil, vyhodí člověka, kterého Miloš Zeman nejvíc kritizoval, a to byl Tomáš Petříček,“ dodává Rouček.  

Odchod ČSSD z vlády? Teď už je pozdě

Rouček tepe stranické kolegy dlouhodobě hlavně za spolupráci s Andrejem Babišem a účast v jeho vládě. Teď už ale není vhodné z kabinetu odcházet. „Nikdo nechtěl, aby ČSSD z vlády pár měsíců před volbami odešla. Ani Tomáš Petříček, ani Kateřina Valachová. Důležité bylo si otevřít vrátka,“ přemýšlí dlouholetý sociální demokrat. Není ani schválený volební zákon. Už je pozdě. „Andrej Babiš by si doplnil do vlády své lidi a prezident by mu pomohl. Vznikla by naprostá nestabilita a nevydělal by nikdo. Nejhůř by to opět odnesla ČSSD,“ dodává. A upozorňuje: „Levice na rozdíl od Andreje Babiše by měla mít určité mravní a morální hodnoty. Nemůže konkurovat penězi.“

Změny ve vládě vysílají špatný signál i do zahraničí. „Dnes mi volali už dva velvyslanci, které nechci jmenovat. Ptali se, co se u nás děje,“ popisuje Rouček.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…