Bruselský lidovec Svoboda se posmívá brexitové Británii: Rozvrácená společnost, amatérští politici, vliv Ruska

04.02.2020 22:53 | Zprávy

Předseda právního výboru Evropského parlamentu, vysokoškolský pedagog a bývalý europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz vyjádřil k možným dopadům brexitu na Velkou Británii. Brexit prý spatřuje jako „generační test“ a ukáže se v něm, zdali je výhodnější být členem velkého celku, jako je Evropská unie, či nikoliv. A naznačil, jak si myslí, že to vlastně celé dopadne.

Bruselský lidovec Svoboda se posmívá brexitové Británii: Rozvrácená společnost, amatérští politici, vliv Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Pavel Svoboda

Počátkem svého komentáře Svoboda vzpomenul, že přístup Velké Británie k Evropské unii byl opatrný a již od počátku Britové mysleli na „zadní vrátka“.

Svoboda zmiňuje, že pomine-li případ mezinárodně nesamostatného Grónska, tak je to poprvé v dějinách, co opouští stát systém evropské spolupráce. Shrnul, že členství Spojeného království trvalo v EU 47 let a jeden měsíc. „UK vstupovalo jako ekonomicky rozvrácená země a vstupovala natřikrát: dokud žil Charles de Gaulle, měla Velká Británie dveře do Evropských společenství zavřeny. Nyní ale z ekonomického pohledu odchází pátá nejsilnější země světa podle síly měny a šestá podle parity kupní síly, ale také druhá největší ekonomika Evropy po Německu,“ poukázal na ekonomickou ztrátu EU.

„Zda se z nich poučí Britové, je jejich věc: ony emoce, lži, rozdělená společnost a rozvrácené vztahy mezi lidmi, ale i totální amatérismus (přesto ‚vítězných‘) brexitýrů včele s Johnsonem a vliv Ruska či dalších – to je dostatek látky pro ty, kdo to s Británií myslejí doopravdy vážně,“ píše k průběhu brexitu s poukazem na jeho možné příčiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Lipavský ven. Budu volit Babiše. Takovou chci příští vládu

16:05 Zeman: Lipavský ven. Budu volit Babiše. Takovou chci příští vládu

Bývalý prezident Miloš Zeman by z vlády vyhodil ministra zahraničí Jana Lipavského a šéfa průmyslu L…