Buď, anebo. Totální rozstřel kolem ČT: Někdo půjde. A zase tajená smlouva

24.03.2021 8:35

Již brzy se stávající členové Rady České televize dočkají nových kolegů. Možná právě proto Hana Lipovská, která byla do Rady ČT zvolena loni, připomíná v Ekonomickém deníku, co je účelem Rady ČT. A kdo jí brání ve vykonávání této funkce, tedy management ČT. Odhaluje nejeden případ, o kterém informovala ředitele Dvořáka, ale odpovědi se nedočkala. K čemu to může vést? Dle Lipovské buď k odvolání ředitele ČT, nebo k odvolání celé Rady ČT.

Buď, anebo. Totální rozstřel kolem ČT: Někdo půjde. A zase tajená smlouva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách

Lipovská připomíná, že Rada ČT je ustanovena zákonem a právě ona dohlíží na to, jak Česká televize užívá prostředků vybraných od koncesionářů. V této souvislosti zmiňuje Nejvyšší kontrolní úřad, který může kontrolovat pouze hospodaření s poplatky a sám uznává, že pouze Rada ČT má pravomoc kontrolovat, jak ČT nakládá se svým majetkem. Rada ČT tento úřad však o kontrolu požádat nemůže, k tomu se může NKÚ buď rozhodnout sám, nebo z pokynu Sněmovny. Jak Lipovská upozorňuje, suma vybraná z poplatků je ve výši 5,7 miliardy, tedy se rovná některým kapitolám státního rozpočtu. I zaměstnanci ČT se jí prý ptají, kam tyto peníze směřují, protože jejich výplatní páska to údajně není.

Anketa

Je dobře, že mají být na covid testováni všichni zaměstnanci i OSVČ?

39%
61%
hlasovalo: 8164 lidí

Ekonomka se domnívá, že ten, kdo zákon o ČT tvořil, předpokládal, že Rada a Česká televize budou spolupracovat. „Nevybavil totiž Radu přesně vymezenými nástroji a pravomocemi, které by jí umožnily přístup k informacím o hospodaření v okamžiku, kdy management spolupracovat nechce a uchýlí se k obstrukcím s odvoláním na doslovnou dikci zákona,“ říká a odvolává se na fakt, že Radě bylo odmítnuto poskytnutí závěrů auditu ve věci správy a evidence nemovitostí. Jedná se o studio v Ostravě, které stojí na pozemku, který ČT nevlastní.

O závěry tohoto auditu Rada žádala právě kvůli nesrovnalostem, které vyšly najevo právě při řešení problému s nákupem. „O problému s pozemky se v ČT vědělo minimálně deset let, ale nebyl řešen. Generální ředitel však bez ohledu na předběžnou opatrnost odmítal se závěry zprávy Radu ČT seznámit jinak než na základě usnesení, a to ještě jen prostřednictvím Dozorčí komise,“ říká Hana Lipovská.

Také upozorňuje, že zákon Radě ČT ukládá, aby kontrolovala hospodaření ČT, ale neposkytuje jí k tomu dostatečné nástroje, totiž přístup k účetním dokladům. „Až do začátku letošního roku se Rada ČT musela spoléhat výlučně na Zprávu o hospodaření České televize, Rozpočet České televize a Dlouhodobé plány programového, technického, personálního a ekonomického rozvoje ČT,“ uvádí ekonomka.

Tuto situaci už se Rada ČT snaží napravit a zadala nově zvolené Dozorčí komisi úkol, aby po řediteli Dvořákovi požadovala pravidelné měsíční zprávy o hospodaření ČT a také je jednou měsíčně kontrolovala. Lipovská dodává, že tento nástroj již používá Rada ČRo. Ovšem závěry z něho bude možné vyhodnocovat až bude dat více, tedy v příštích letech.

„Prozatím tak má Rada možnost průběžně sledovat výdaje České televize především na základě veřejných registrů. Bohužel, smlouvy zveřejňované v Registru smluv vzhledem k míře začernění dávají více otázek než odpovědí, neumožňují sledovat vývoj cash flow v kontextu (přitom finanční prostředky České televize klesly za posledních deset let o 79 %), vývoj pohledávek a závazků a už vůbec ne účelnost využívání finančních prostředků,“ stěžuje si radní.

O to, zda firma řádně hospodaří, se zajímají také auditoři. U ČT audity provádí už několik let firma Ernst & Young Audit, s.r.o., jež dle výroční zprávy neměla výhrady. Podle Hany Lipovské se ovšem nejedná o nezávislý audit. Jednatelka auditní společnosti, Magdalena Souček totiž přes firmu Ernst & Young, s.r.o., v minulém roce uzavřela s ČT smlouvu.

I tato smlouva je dle Lipovské začerněná, nicméně se prý jedná o kontrakt na výrobu pořadu slavnostního galavečera předávání cen EY Podnikatel roku. „Na začátku galavečera přivítala hosty Magdalena Souček, v jeho průběhu předával Cenu České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění generální ředitel České televize Petr Dvořák, který v porotě Ceny ČT také zasedal. Česká televize je nejen čtyři roky patronem ceny, ale také zároveň hlavním mediálním partnerem soutěže,“ uvádí radní.

To znamená, že auditní společnost kontroluje instituci, s níž má její jednatelka uzavřenu smlouvu. Podle zákona ovšem auditor není nezávislý, pokud je mezi stranami ještě jiný ekonomický, obchodní či jiný smluvní vztah než poskytování auditorských služeb, a také pokud by auditor kontroloval své vlastní služby či pokud by měl svůj vlastní zájem na výsledku auditu.

Lipovská připomíná, že se nejedná o nové zjištění a na tento fakt ředitele Dvořáka upomínala. „Děkuju za upozornění, paní radní, ale tohle je věc, kterou víme a kterou v tuto chvíli řešíme se společností E. & Y., a předpokládáme, že až najdeme řešení, tak Vás s ním můžeme seznámit. Není to věc, o které bysme nevěděli," odpověděl generální ředitel. To bylo 9. září 2020. Ovšem dle radní se od té doby nic nezměnilo a Rada o žádném vývoji informována nebyla.

Navíc, když Rada ČT vydala usnesení, že by se měla provést jednorázová hloubková analýza nákladů, ČT k provedení této zakázky oslovila potenciální dodavatele, mezi nimi i společnost Ernst & Young. „Z předběžné tržní konzultace mimo jiné vzešlo navýšení předpokládané hodnoty zakázky na 12 250 000 Kč. Společnost EY však měla sama sebe z celé veřejné zakázky vyloučit. Což se nestalo,“ uvádí radní a dodává, že jeden z konkurentů si Radě stěžoval na potenciální pochybení při vypsání zakázky. „Na dotazy Rady ČT v této věci však generální ředitel ČT Petr Dvořák opět nechtěl odpovídat,“ říká. Kromě toho, Dvořák prý odmítl odpovídat i na otázky, které se týkají reklamní společnosti Médea, a.s., jež jako rizikovou hodnotila i reportáž 168 hodin.

Radní nezapomenula ani na Leica Gallery Prague, tedy galerii, kterou vlastní rodina generálního ředitele a která figurovala ve vysílání České televize. Ve veřejných registrech se dle Lipovské žádná smlouva o propagaci nenachází. Již odvolaná Dozorčí komise konstatovala: „Žádnou smlouvu ani jiné plnění ve smyslu článku 20.1., ani 20.7. Kodexu ČT s Leica Gallery Prague o.p.s. ČT neuzavřela a neuskutečnila plnění ve prospěch Leica Gallery Prague o.p.s. ani jiným způsobem,“ ovšem Lipovská se táže, proč tedy od moderátorky ve vysílání zaznělo: „A pokud by se vám ty fotografie zalíbily, tak si je můžete v podstatě i koupit jako takové, a exkluzivně jenom tady v Leica Galery je v prodeji i kniha.“

A navíc, na obrazovce ČT se dle Lipovské po zvolení Petra Dvořáka generálním ředitelem opakovaně objevovali i odborníci společnosti GOPAS, a. s., kterou generální ředitel stále vlastní se spolumajitelem společnosti PPF Ladislavem Bartoníčkem. Toto vše je dohledatelné z veřejných zdrojů.

Hana Lipovská tvrdí, že management ČT se snaží radním kontrolní činnost ztěžovat. „Pokud by taková nespolupráce s generálním ředitelem měla přetrvávat i nadále, nemohla by Rada ČT plnit svůj zákonem daný úkol,“ varuje. Vztah mezi Radou ČT a generálním ředitelem podle jejího názoru nesmí zacházet do extrémů, jako absolutní nečinnost Rady ČT, kdy pouze schválí to, co jí management předloží, ale nesmí se jednat ani o soupeření. Patová situace podle ní poškozuje zájem koncesionářů, aby se v ČT s jejich penězi řádně hospodařilo.

„Může vést v konečném důsledku buď k odvolání Rady České televize Poslaneckou sněmovnou a zvolení Rady nové, nebo odvolání generálního ředitele, případně paralelní personální změnu obou orgánů. Tato řešení jsou zcela rovnocenná, každé z nich by bylo plně legitimní a legální, neohrožovalo by ani stabilitu české společnosti, ani demokracii, ani svobodu a nezávislost veřejnoprávních médií,“ konstatuje radní ČT. Ale dodává, že právě pokud by Rada na svou činnost rezignovala, bylo by to vítězství nepřátel ČT. „Proti svobodě a nezávislosti České televize dnes totiž nebojují ti, kdo se ptají a aktivně vykonávají kontrolní činnost, nýbrž ti, kdo po členech Rady ČT požadují zpohodlnělé nicnedělání,“ míní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…