Ukrajinci od spojence dostali nepříjemný vzkaz

14.05.2024 9:54

Rusové pokračují v postupu na východě Ukrajiny. Útočí u Svatove a podle washingtonského Institutu pro studium války se snaží vybudovat nárazníkovou zónu, která má chránit ruskou bělgorodskou oblast před ukrajinskými útoky. Grant Shapps, britský ministr obrany, Ukrajince varoval, že je čeká těžké léto. Mezitím došlo k dalšímu zatčení na ruském ministerstvu obrany.

Ukrajinci od spojence dostali nepříjemný vzkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochodem za Ukrajinu začal Den za Ukrajinu. Pochod skončil na Staroměstském náměstí, kde proběhlo shromáždění Společně za Ukrajinu

Válka na Ukrajině trvá už více než 800 dní a Rusům se v posledních týdnech daří tak, jako už v mnoha měsících války ne.

„Ruské síly pokračovaly v útočných operacích podél linie Kupjansk-Svatove 13. května, ale neučinily žádný potvrzený postup. Ruské síly nedávno provedly neúspěšný, posílený mechanizovaný útok o velikosti čety západně od Kreminny. Ukrajinské síly zasáhly 13. května muniční sklad v okupovaném Sorokyne (Krasnodon), v Luhanské oblasti, což je pozoruhodně 130 km daleko od frontové linie,“ napsal k tomu washingtonský Institut pro studium války (ISW). Ruské síly také údajně 13. května pokračovaly v postupu na západ a jihozápad od města Doněck.

ISW informuje

ISW informuje

ISW informuje

Rusové podle institutu pokračovali 13. května v takticky významných postupech severně a severovýchodně od města Charkov a v současnosti se zdá, že upřednostňují rychlé vytvoření „nárazníkové zóny“ podél mezinárodní hranice před stanovením podmínek pro hlubší pronikání do severní Charkovské oblasti

Geolokalizované záběry zveřejněné 12. května ukazují, že ruské síly obsadily závod na zpracování masa Vovčansk v severním Vovčansku a ruští blogeři tvrdili, že ruské síly také dobyly továrnu na boty v severním Vovčansku ráno 13. května a postupovaly do centrálního Vovčansku až po severní (pravý) břeh řeky Vovči,“ upozornil ISW.

ISW informuje

ISW informuje

ISW informuje

ISW informuje

Ruský opoziční zpravodajský portál Meduza 13. května s odvoláním na své zdroje z ruské vlády a prezidentské administrativy informoval, že odcházející ministr obrany Sergej Šojgu údajně kritizuje ruský státní obranný konglomerát Rostec, generálního ředitele Sergeje Chemezova za neposkytnutí dostatečného množství moderních zbraní ruské armádě.  

Estonsko možná zvažuje vyslání svých jednotek do ukrajinských týlových oblastí, aby uvolnilo ukrajinské jednotky pro přesun do kritičtějších oblastí bojiště.

Grant Shapps, britský ministr obrany, Ukrajince varoval, že je čeká těžké léto. „Nepochybuji, že to bude těžké léto, ale nepochybuji o tom, že Ukrajina se přes něj dostane," řekl ministr obrany Spojeného království. Zdůraznil také, že Ukrajina „vždy předčila světová očekávání“.

Minulý měsíc britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Spojené království poskytne dalších 500 milionů liber k 2,5 miliardy liber vojenské pomoci, které se již zavázalo poskytnout Ukrajině v roce 2024. Na jeho vyjádření upozornila BBC.

Mezitím došlo k dalšímu zatčení na ruském ministerstvu obrany.

Generálporučík Jurij Kuzněcov, vedoucí hlavního personálního oddělení Ministerstva obrany Ruska, byl zadržen v Moskvě. „Generálporučík Kuzněcov je zadržen jako podezřelý z trestného činu. Případ vyšetřuje hlavní vojenské vyšetřovací oddělení IC Ruské federace. Vyšetřovatel se již obrátil na soud, aby zvolil preventivní opatření pro generála formu jeho vzetí do vazby,“ napsal server Ukrajinská pravda s odvoláním na ruskou státní agenturu TASS.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zbylé banderovce čeká krušné léto, jejich podporovatele ze Západu pak těžké roky, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 14.05.2024 10:40:35
Problém je, že to zase odnesou ti dole, zatímco válkychtiví politici si budou dál žít jako králové. A chudé Ukrajince, kteří neutekli před válkou do ciziny? Těch je mi skutečně líto. To jsou chudáci a úplně zbytečné oběti mocenských her největších zločinců planety z přepychových sídel na Západě. Politici, kteří válku stále ještě živí, by měli být postaveni před skutečně nezávislý soud a odsouzeni. Ten Haagský soud ani ten štrasburský to ale nejsou. Ty taky mají pod palcem nosatí boháči.

|  36 |  0

Další články z rubriky

Kokain ve sněmovně: „Všichni vědí, kdo to tam nosí. I Pekarová.“

9:17 Kokain ve sněmovně: „Všichni vědí, kdo to tam nosí. I Pekarová.“

„Že se ve sněmovně šňupe jak o život a že po ‚odchodu‘ hlavního distributora Feriho jeho místo zauja…