Jen tak najednou odletěl na Ukrajinu? Zlé důvody, proč Blinken musel do Kyjeva

14.05.2024 20:15 | Zprávy

Cesta na Ukrajinu amerického ministra zahraničních věcí Anthonyho Blinkena coby „úklidová operace“? I tak někteří političtí komentátoři a vojenští analytici vnímají jeho dnešní cestu na Ukrajinu a setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Nedostatečné opevnění Charkova při ruské ofenzivě vyvolalo podezření ohledně toho, kde skončily miliardy hřiven.

Jen tak najednou odletěl na Ukrajinu? Zlé důvody, proč Blinken musel do Kyjeva
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě Antony Blinken

Ministr zahraničních věcí Spojených států amerických Anthony Blinken dnes ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému potvrdil, že na Ukrajinu dorazila část velkého balíčku americké pomoci a na cestě je další.

„Víme, že je to náročné období. Ale také víme, že v nejbližší době je pomoc již na cestě, část z ní již dorazila a další bude přicházet,“ řekl Blinken při návštěvě Ukrajiny prezidentovi Zelenskému. „A to bude mít skutečný význam proti pokračující ruské agresi na bojišti.“

Zelenskyj v odpověď uvedl, že největším deficitem Ukrajiny jsou dodávky protivzdušné obrany vzhledem k ruským leteckým útokům. „Opravdu dnes potřebujeme dva patrioty pro Charkov, pro Charkovskou oblast, protože tam jsou lidé napadeni. Civilisté, bojovníci, všichni jsou pod ruskými střelami,“ uvedl prezident.

Následně ukrajinský prezident Zelenskyj na setkání s Blinkenem poděkoval Spojeným státům za jejich „oboustrannou“ podporu a řekl, že chce také diskutovat o bezpečnostních zárukách a nadcházejícím mírovém summitu. Amerického ministra zahraničních věcí Anthonyho Blinkena požádal, aby pomohl zajistit účast více zemí.

Cílem Blinkenovy cesty bylo podle agentury Reuters „vyslat silný signál ujištění Ukrajincům, kteří se zjevně nacházejí ve velmi obtížné chvíli“. Pod podmínkou anonymity to novinářům sdělil americký představitel cestující s Blinkenem.

Blinken na Ukrajině jednal i s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou. Úředník dále uvedl, že rakety dlouhého doletu známé jako ATACMS a stíhače protivzdušné obrany schválené prezidentem Joem Bidenem 24. dubna již dorazily k ukrajinským silám.

„Není pochyb o tom, že několikaměsíční zpoždění při schvalování žádosti o dodatečný rozpočet a odesílání vybavení na Ukrajinu si vyžádalo značné náklady. Zrovna tento týden jsme vyčerpali asi 400 milionů dolarů na obranné vybavení pro Ukrajinu z doplňkového programu, takže děláme vše pro to, abychom tuto pomoc urychlili,“ uvedl Blinken 12. dubna v pořadu Face the Nation na CBC News.

Americký politický aktivista a zastánce bývalého prezidenta Donalda Trumpa Jack Posobiec ze slov Blinkena soudí, že vinu za nedostatečné opevnění Charkova, kde Rusko minulý týden spustilo ofenzivu, dává republikánům. Ti v americkém Senátu v prosinci blokovali návrh na finanční pomoc Ukrajině.

Snadný postup ruské armády při květnové ofenzivě byl podle všeho způsoben právě nedostatečným opevněním. Na jeho výstavbu však byly vynaloženy značné finanční prostředky. Právnička a výkonná ředitelka nevládní organizace Institute of Legislative Ideas v Kyjevě Martina Boguslavetsová v souvislosti s tím upozornila na podezřelé smlouvy s fiktivními společnostmi, podepsané bez výběrového řízení, které vedly k obrovským ztrátám až miliard hřiven.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…