„Nejsem ničí loutka!“ Klíma se neudržel před volebním výborem. A už se pustil do Xavera, Lipovské a Matochy

16.03.2021 16:42

Kandidát do Rady ČT za Federaci židovských obcí Michal Klíma, který se o místo v radě ucházel již v loňském roce, se vrátil k uniklému e-mailu poslance Stanislava Berkovce (ANO) s hodnocením kandidátů. „V tom dokumentu se psalo, že budu zastupovat zájmy Petra Dvořáka a Milionu chvilek pro demokracii. Nejsem ničí loutka ani aktivista!“ ubezpečoval Klíma a rovnou zkritizoval tehdy zvolené členy rady Hanu Lipovskou, Pavla Matochu a Luboše Xavera Veselého, kteří podle něj nevnímají velikost a složitost celé instituce.

„Nejsem ničí loutka!“ Klíma se neudržel před volebním výborem. A už se pustil do Xavera, Lipovské a Matochy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Klíma, vládní zmocněnec pro dezinformace

Klíma se prosadil do finální dvanáctičlenné sestavy, zvolen ale nakonec nebyl, možná i kvůli mediálně propíranému Berkovcovu e-mailu. „V tom dokumentu se píše, že budu zastupovat zájmy Petra Dvořáka a Milionu chvilek pro demokracii. Já si ale celý život buduji image nezávislého manažera. Nejsem ničí loutka ani aktivista!“ prohlásil na úvod Klíma.

Na dotaz Tomáše Martínka (Piráti) rovnou také ubezpečil, že je nestranným kandidátem v politickém i společenském směru. „To jsem podepsal v materiálech v rámci kandidatury a zavazuji se, že budu dodržovat zákon ve všech bodech,“ garantoval Klíma.

Ten musel vysvětlovat svá prohlášení na adresu Matochy, Lipovské a Veselého, kteří podle něj vůbec nevnímají složitost a velikost České televize jako instituce a správně nechápou úlohu Rady ČT. „Rada má být orgánem, který řeší problémy České televize, a ne být součástí toho problému. Má povinnosti, kterým se má věnovat, a ty pokusy o mikromanagement typu dodat seznam špatně hodnocených novinářů, to nepřísluší Radě ČT,“ má jasno Klíma.

Anketa

Odpustili jste Německu okupaci Československa a Protektorát Čechy a Morava?

4%
96%
hlasovalo: 23906 lidí
„Já bych se snažil, aby se rada věnovala třeba ekonomickému přežití, konkurenci stanic on demand, jakým způsobem se televize vyrovnává s takovými záležitostmi. A to, že lidé, které jsem vyjmenoval, nemají žádné zkušenosti, je prostě konstatování skutečnosti. V radě mají být lidé, kteří mají zkušenosti s řízením a dokážou rozpoznat, co je důležité,“ dodal kriticky směrem ke kandidátům, kteří loni na jaře dostali před Klímou přednost.

Rada ČT by se podle něj měla zaměřit na to, aby si Česká televize zachovala své místo na trhu a aby správně reagovala na vývoj moderních technologií. Podle Klímy je v současnosti například nutné i u veřejnoprávní televize financování z reklamy. „Reklama je adekvátní součástí financování ČT, vícezdrojové financování je optimální způsob. Konkrétní detaily by ale znamenaly hluboké posouzení rozpočtu ČT, což přísluší Radě ČT a je namístě to udělat,“ prohlásil Klíma.

Na závěr Klíma vypálil, že je nesmysl se kandidátů ptát na názor ohledně televizních poplatků. „Je to, jako bychom diskutovali, jestli oběd má stát 150 nebo 250 korun, když nevíme, kolik má mít chodů,“ míní Klíma, že bez zadání se dostatečnost poplatků nedá posoudit.

reklama

autor: jma

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …