Bude dost učitelů? Od roku 2015 přestanou učit nekvalifikovaní

01.06.2013 17:16

Nekvalifikovaní učitelé, kteří nezačnou včas studovat, budou muset v roce 2015 opustit české školství. Kolik takových kantorů bude, ministerstvo zatím netuší. V září roku 2012 to bylo více než 11 procent vyučujících. Stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek před situací varuje - podle něj hrozí školám v některých částech republiky problémy.

Bude dost učitelů? Od roku 2015 přestanou učit nekvalifikovaní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti

Změny v požadavcích kvalifikace učitelů přinesl zákon o pedagogických pracovnících už v roce 2004. Původně měli nekvalifikovaní kantoři odejít ze škol už v roce 2010, kvůli jejich vysokému procentu a problémům, které by jejich odchod způsobil, však ministerstvo termín posunulo na leden 2015.

Komplikacím se však zřejmě české školství stejně nevyhne. Bez příslušného diplomu je vyučujících totiž stále dost. "K 30. září 2012 bylo v ČR odhadem cca 11,5 procenta nekvalifikovaných učitelů. Z tohoto čísla se však dá předpokládat, že někteří už zahájili či v budoucnu zahájí kvalifikační studium, zároveň někteří budou mít výjimku, například osoby splňující podmínku věku a délky praxe. Nelze tedy odhadnout, kolik procent nekvalifikovaných učitelů, kteří nezahájili studium, bude k 1. lednu 2015," řekl serveru Týden.cz mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Patrik Kubas.

Fakt, že úřad nemá přesnou analýzu počtu učitelů bez potřebného vzdělání, pobouřil stínového ministra školství Chládka. Obává se, že se ministerstvo vystavuje riziku, že bude muset termín, od kdy budou moci děti na základních a středních školách vyučovat pouze vysokoškoláci z oboru pedagogických věd, posunout. V některých částech republiky totiž prý hrozí, že ve školách po odchodu nekvalifikovaných kantorů nebude mít žáky kdo učit. "Tam budou velmi těžko hledat náhradu. To je věc, kterou mělo ministerstvo školství už dávno řešit a komunikovat s těmi konkrétními školami," poznamenal pro Týden.cz Chládek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

21:15 VIDEO Eva Holubová a TOP 09 na jednom pódiu. Rána Zemanovi. Chvalozpěv na Milion chvilek. Ale i Havel a slova o migraci

TOP 09 se rozhodla uspořádat předvánoční talk show europoslance Luďka Niedermayera s herečkou Evou H…