ČSSD chce více peněz pro ty, kteří dodržují pravidla

05.02.2021 19:17

V současné době platí, že zaměstnanci, za kterého je odváděné nemocenské pojištění, je v případě nemoci nebo nástupu do povinné karantény vypláceno prvních 16 dní 60 procent denního vyměřovacího základu. V následujících 30 dnech jde o 66 procent a pokud jde o ještě delší dobu, tak hovoříme o 72 procentech. Podstatně menší příjem peněz může být pro některé domácnosti téměř likvidační, proto ČSSD prosazuje vyšší nemocenskou.

ČSSD chce více peněz pro ty, kteří dodržují pravidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference ČSSD k aktuálnímu stavu. Ve čtvrtek ve sněmovně prodloužení nouzového stavu ČSSD rozhodně podpoří
reklama
„Jít dnes na nemocenskou nebo "jen" do karantény může být pro hodně domácností ekonomicky likvidační. Určitě o tom víte svoje. Připravujeme ale změnu k lepšímu!“ oznámilo ČSSD na svém oficiálním facebooku.  
 

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30099 lidí
S nástupem koronavirové pandemie, kdy by každý pozitivně testovaný měl nahlásit všechny osoby, se kterými byl v poslední době v kontaktu, počet lidí na nemocenské rapidně stoupl. Jenže často se tak neděje, a to právě z důvodu, že zaměstnanci nechtějí přijít o peníze. Řešením by prý mohlo být zvýšení nemocenské na 90 procent vyměřovacího základu. 
 
„Všichni víme, co se stane, když půjdete zodpovědně do karantény. Pokud nemáte možnost home office, za "odměnu" dostanete nemocenskou ve výši 60 procent mzdy! To samé vaši příbuzní a přátelé, které nahlásíte jako kontakty. Úplně rozumím tomu, že vás to štve!? Složenky se samy nezaplatí. Pak se ale nemůžeme divit tomu, že lidé nechodí na testy a nahlašují jen zlomek kontaktů. A koronavirus se pořád utrhuje ze řetězu. Proto jsem navrhla vyšší nemocenskou, abyste se nemuseli o své příjmy bát, a teď to musím dotáhnout na vládě a ve Sněmovně,“ napsala již dříve na facebooku ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. 
 
 
Zaměstnanci by podle jejího návrhu měli dostat ještě dalších 500 korun denně po celou dobu, co jsou v karanténě. Zaměstnavatel by výdaje odečítal ze sociálních odvodů. To by mělo přesvědčit lidi, aby v případě kontaktu s pozitivně testovaných či v případě zdravotních problémů, zůstali doma a nešířili nemoc.  
 
„Cílem je, aby odpovědní lidé nebyli trestáni,“ uvedla ministryně Maláčová. Vláda by o tom měla rozhodovat příští týden v pondělí.
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …