Čapí hnízdo? OLAF namáčí do věci ODS či Langšádlovou

09.01.2018 7:25

Závěrečná zpráva OLAF k Čapímu hnízdu poukazuje na skutečnost, že za schválení podpory na projekt, u nějž byly od počátku indicie, že na to nemá nárok, nese odpovědnost Regionální operační program Střední Čechy, píší Lidové noviny. Hejtmanem a předsedou Výboru ROP Střední Čechy byl v té době občanský demokrat Petr Bendl, členkou výboru např. dnešní poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

Čapí hnízdo? OLAF namáčí do věci ODS či Langšádlovou
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Čapí hnízdo

Závěry Evropského úřadu pro boj s podvody hovoří také o možném podvodu i poškození finančních zájmů Evropské unie. Posudky, které si v závěru roku 2008 objednal ROP Střední Čechy, zpochybnily, že by Čapí hnízdo mohlo získat stamilionový úvěr od české dcery banky HSBC. Žadatel měl tedy doplnit a vysvětlit, jak si chce hotovost zajistit. I přes absenci vysvětlení však byl následně projekt schválen, popisují podle Lidových novin inspektoři. 

Anketa

,,Dát hlas pro Zemana bych považoval za těžké morální provinění proti zájmům naší země," říká Tomáš Halík. Má pravdu?

11%
89%
hlasovalo: 16370 lidí

OLAF tak nyní poukazuje na skutečnost, že představitelé Čapího hnízda Jana Mayerová a Josef Nenadál poskytli nepravdivé informace a tajili důležitá fakta. Chtěli tak vytvořit dojem, že farma je malá firma, jež si nedokáže obstarat peníze. V té době však měla farma podle všeho k ruce holding Agrofert, tehdy patřící Andreji Babišovi (ANO). 

„Anonymní vlastnictví společnosti, která získala dotaci, neumožnilo kontinuální monitorování a ověření příjemcovy způsobilosti coby malého a středního podniku po celou dobu implementace projektu, což je v rozporu s obecným principem transparentnosti při použití evropských prostředků,“ píší podle Lidových novin rovněž pracovníci OLAF. 

Dle nich se to dá považovat za akt schválnosti, jehož cílem bylo zastřít napojení na holding Agrofert. „Tato porušení mohou být základem pro soudní řízení upravené příslušnými ustanoveními českého trestního zákoníku o dotačních podvodech a poškozování finančních zájmů EU,“ doplňují. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

18:52 Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník se pomalu chýlí ke konci, čeká propad návštěvnosti zhruba na…