Máte důvěru ve velení Armády České republiky?Anketa
Vedle Prahy 2 došlo k poklesu cen pouze v jedné další městské části, jíž je možná překvapivě úplné centrum města. Na Praze 1 cena mezičtvrtletně klesla o výrazných 8,3 % na 185.600 Kč za metr čtvereční a je tak levnější jak Praha 7, kde ceny naopak vzrostly o 2,3 % na 213.700 Kč za m2. V Praze 3 cena dosáhla 195.600 Kč za metr čtvereční a vzrostla o 1,3 %. V úplném centru tak nový byt o 30 m2 šlo sehnat za necelých 5,6 milionu korun.
Pokud se podíváme na naše hlavní město z celkového pohledu, pak lze z dat Deloitte Develop Indexu zjistit, že v druhém čtvrtletí letošního roku v Praze nové byty průměrně stály 169.300 Kč za metr čtvereční, což znamená, že za čtvrtletí zdražily o 1,9 % a průměrná nová bytovka o 30 m2 stála 5.079.000 korun.
Ceny přitom výrazně rostou i v okrajovým částech Prahy, kde se staví ve větší míře. „Zajímavým fenoménem druhého kvartálu letošního roku je výrazný růst cen nových bytů v Praze 9, kde ceny za metr čtvereční vzrostly o 3,5 %. Průměrná cena za metr čtvereční tak zde dosáhla 157.800 Kč. Jde o části města, kde již delší dobu vznikají nové bytové čtvrti, které se díky své dobré dopravní dostupnosti a občanské vybavenosti stávají stále atraktivnějšími. Do budoucna čekáme, že jejich popularita nadále poroste,“ komentuje vývoj ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví společnosti Deloitte Petr Hána.
Zdroj: Deloitte Develop Index
V dostupnosti bydlení na chvostu Evropy
Vývoj tak předznamenává, že by se Česko opět mohlo umístit na chvostu Evropy v dostupnosti bydlení. Ostatně by to nebylo poprvé, jelikož se o poslední či předposlední místo v otázce dostupnosti bydlení dělí se Slovenskem posledních několik let. Zatímco v nejdostupnějším Norsku a Dánsku lidem ke koupi bydlení stačil vloni ekvivalent méně než pěti hrubých ročních platů a třeba v sousedním Polsku 7,9 ročních platů, u nás jich bylo potřeba našetřit 13,3.
Malou útěchu nám může dát, pokud se podíváme jen a pouze na evropské metropole a nebereme v úvahu další města v jednotlivých státech, nejméně dostupný byl v tomto případě Amsterdam, kde lidé musí na průměrné bydlení našetřit 15,1 průměrných hrubých ročních platů, ale trpkou zprávou je, že Praha byla hned další nejméně dostupnou metropolí v pořadí, jelikož Pražané museli v průměru ušetřit ekvivalent 14,3 hrubého ročního platu. Zvláště když v potaz vezmeme i to, že lze v Nizozemsku získat hypotéku v celé částce hodnoty nemovitosti a zároveň využívat daňových výhod, například odpočtu úroků z hypotéky, a náklady na nové bydlení tak snížit, což znamená, že reálná dostupnost bydlení může být ve výsledku v Praze při tomto srovnání ještě horší, než se na první pohled zdá.
„Česko se předloni umístilo nejhůře, loni nás přeskočilo Slovensko a skončili jsme předposlední, nyní jsme opět nejhorší z celé Evropy. Dostupnost vlastního bydlení v Česku tak zůstává nadále špatná a zatím to nevypadá na změnu. Mezi nejdůležitější faktory, které mohou zlepšit nízkou dostupnost bydlení, patří výstavba nových domů a bytů, zjednodušení stavebních předpisů a povolení, dostupnost hypoték, zlepšení infrastruktury a také podpora pro developerské projekty zaměřené na dostupné bydlení,“ komentoval loňskou situaci s bydlením Miroslav Linhart z finančního poradenství společnosti Deloitte.
Stavební materiál není hlavním problémem
Hlavního ekonom ve společnosti BH Securities Štěpán Křeček upozornil, že z takovýchto zvyšujících se cen nemovitostí nelze vinit růst cen stavebních prací, které v červnu meziročně vzrostly o 2,9 % či zdražování stavebního materiálu, jehož ceny meziročně povyskočily o 1,1 %. Upozornil, že z daného porovnání „je patrné, že ceny ve stavebnictví nejsou hlavním motorem růstu cen na realitním trhu“.
„Vysoké ceny nemovitostí jsou způsobeny především silnou poptávkou, která naráží na omezenou nabídku. Ta je důsledkem nedostatečné výstavby, která je brzděna dlouhými povolovacími procesy,“ podotýká Křeček.
A jak vypadala nabídka bytů v Praze? Podle údajů developerů bylo v druhém čtvrtletí roku 2025 na pražském trhu s novými byty evidováno 288 aktivních projektů, což představuje nárůst o 11,6 % oproti předchozímu období a počet nabízených bytů vzrostl na 8309.
Největší podíl nabídky tvořily podle analýzy Deloittu byty o dispozici 2+kk (3721 jednotek) a průměrná cena za metr čtvereční těchto bytů dosahovala na 165.200 Kč, přičemž průměrná výměra byla 55,4 metrů čtverečních. Pokud bychom spočetli cenu nejčastěji nabízených bytů, vychází nám tedy 9.152.080 Kč.
Následovaly byty o dispozici 3+kk (1934 jednotek) s průměrnou cenou 165.800 Kč za metr čtvereční. Třetí nejpočetnější kategorií byly byty 1+kk (1896 jednotek), u kterých průměrná cena za metr čtvereční dosáhla 180.200 Kč, při průměrné výměře 35,7 metrů čtverečních. I tyto menší byty tak průměrně šlo pořídit za 6.433.140 korun.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas