Směřování evropské energetické politiky Skopeček okomentoval slovy, že si „podřezáváme větev“ pod naší konkurenceschopností. „Celá řada průmyslových podniků dnes uvažuje o tom, že zmizí z Evropské unie anebo už zmizela. V kontextu s dalšími ideologickými plány na likvidaci spalovacích motorů je to obrovský zásah do našeho průmyslu a Evropa – a její životní úroveň – byla vždy postavena na průmyslu. Že jsme se stali nejvyspělejším regionem, vyspělou civilizací, pramenilo z toho, že jsme tady měli úspěšné průmyslové firmy… Průmysl je zdravé jádro a základ ekonomiky a růstu životní úrovně a my děláme poslední roky vše pro to, abychom jej motivovali přesouvat se do jiných ekonomických center,“ shrnul s poznámkou, že zároveň nevidí, za co průmysl vyměníme.
Schopnost dané směřování změnit je podle Skopečka složitá s tím, nakolik „byla mocná a silná ideologie“ s ním spojená. Ovlivnit situaci z Česka má být složité kvůli našemu zapojení do Evropské unie, byť podotýká, že bychom zřejmě měli malou šanci dění proměnit, i kdybychom se mohli rozhodnout jít jinou cestou.
Názory, že se obejdeme i bez energetické soběstačnosti, Skopeček odmítá s tím, že vzhledem k tomu, že je Česko jednou z nejprůmyslovějších zemí, stabilní a konkurenceschopnou energetiku potřebujeme. „Takže já jsem přesvědčen, že soběstačnost je pro Českou republiku naprostou prioritou,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas